Povinná angličtina a konec utrácení za dabing. Iniciativa představila body pro modernizaci Česka

Nová iniciativa Česko.plus představila 12 bodů pro modernizaci země. Je mezi nimi mimo jiné zrychlení výstavby, investice bilionu korun do infrastruktury nebo zavedení povinné angličtiny od první třídy. Navrhované kroky mají Česko přiblížit do společnosti vyspělých evropských zemí. ČTK to za iniciativu sdělil Jakub Splavec.

Česká republika
doporučujeme

Zakládající šestičlennou skupinou jsou podle něj řadoví členové ODS, možnost podpořit ji podpisem ale mají všichni lidé bez nutnosti politické příslušnosti. Členové iniciativy dále uvedli, že s navrhovanými body byli seznámeni také lídři koalice Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a lidovci.

"Současná situace urychlila a prohloubila celosvětové trendy a není divu, že v krizi obstály především ty státy, které disponují vysokou mírou digitalizace, podpory inovativního byznysu a komplexním přístupem ke vzdělávání. Pokud máme ambici být do budoucna sebevědomým státem, musíme modernizovat. Body našeho programu jsme navrhli tak, aby reflektovaly potřeby fungování státu a jeho vztahu k občanům v 21. století," uvedl mluvčí iniciativy Radim Ivan.

Mezi další body pro modernizaci země iniciativa řadí možnost vyřízení většiny úředních podání na dálku, zpřístupnění anonymizovaných dat držených státem veřejnosti, zavedení hodin programování od šesté třídy či snížení nákladů na státní správu o polovinu. Dalšími body jsou dokončení privatizace státních firem, zamezení vydávání veřejných peněz do dabingu, zvýšení výdajů na obranu, podpora drobného zemědělství a rodinných farem a nastavení právního prostředí pro další digitalizaci Česka.

"V Česku se ztrácí obsah ve formě. Ta je navíc často prezentována stylem 90. let. Volič dnes nechce vágní hesla, chce konkrétní a realizovatelné body. Čeští politici to však dělají velice neradi," uvedl Ivan a dodal, že s navrhovanými body byli seznámeni také lídři koalice Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a lidovci. "Pevně věřím, že se našimi nápady volební koalice Spolu inspiruje. Určitě nemáme zájem být její opozicí," uzavřel mluvčí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš chce, aby o obsazení ministerstev bylo jasno co nejdříve

13.04.2021 13:10 Premiér Andrej Babiš (ANO) by byl rád, aby o obsazení ministerstev zahraničí a kultury bylo jasno…

Opozice chce ve Sněmovně slyšet o vládní protikoronavirové strategii

13.04.2021 13:06 Opoziční politici upozorňují na zmatek ve vládní komunikaci o protikoronavirových opatřeních.…

Zaorálek ministerstvo zahraničí nechce. Opozice se bouří proti výměně…

13.04.2021 12:51 O nezodpovědnosti či neuvěřitelném hazardu se zahraniční politikou hovoří opozice v souvislosti s…

Rektorka Mendelovy univerzity Nerudová zvažuje kandidaturu na Hrad

13.04.2021 08:53 Rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová přemýšlí o kandidatuře na prezidentskou funkci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama