Pozemky v okolí Vrbětic má vyčistit Zlínský kraj, dostane dotaci

Pozemky v okolí areálu bývalých muničních skladů ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku, kde před více než pěti lety dva sklady vybuchly, by měl vyčistit Zlínský kraj. Na najmutí soukromých pyrotechniků dostane v letech 2021 až 2025 dotaci 100 milionů korun. Předpokládá to materiál ministerstva vnitra.

Epicentrum výbuchu ve Vrběticích na Zlínsku
doporučujeme

Jeden sklad ve Vrběticích vybuchl v říjnu 2014, druhý v prosinci téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Munice v dalších skladech byla z Vrbětic odvezena. Ohledání prvního vybuchlého skladu ve Vrběticích skončilo v červnu 2017, následně zahájili pyrotechnici práce u druhého explodovaného skladu. Po zimní pauze pokračují na místě od začátku března.

Při výbuších bylo zasaženo 1319 hektarů půdy, z toho zhruba 341 hektarů přímo v areálu. Majitelům pozemků se od explozí do dubna vrátilo do užívání asi 952,5 hektaru, dalších zhruba 366,5 hektaru ještě zbývá uvolnit. V budoucnu by měly získat všechny pozemky a objekty v areálu do svého majetku Vojenské lesy a statky ČR, které na nich plánují hospodařit.

"Nelze však opomenout to, že mimořádnou událostí byly postiženy i pozemky vně původního areálu muničních skladů, neboť i tyto byly zasaženy rozptylem nevybuchlé munice a rovněž po ukončení zásahu bude nezbytné zajistit jejich asanaci. Na rozdíl od situace uvnitř areálu však jejich majitelům žádná možnost řešení situace nabídnuta nebyla, což ve svém důsledku může vést i k riziku, že asanace pozemků vně areálu nebude řešena vůbec a budou se zde vykonávat práce s přijetím rizika, že bezpečnost práce není stoprocentně zaručena," uvádí materiál.

Vzhledem k množství vlastníků okolních pozemků a k tomu, že policie ani hasiči nemají kapacitu na to, aby pozemky vlastními silami pyrotechnicky vyčistili, zvolilo vnitro jako nejvhodnější cestu zřízení dotačního titulu pro Zlínský kraj, který si najme soukromé pyrotechniky a pozemky postupně hloubkově vyčistí. Výše dotace vychází z nezávazného odhadu pěti firem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pompeo bude mít projev v Senátu ČR, má se debatovat o Rusku či hybridních…

08.08.2020 16:00 Senátoři by se měli ve středu při debatě s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem zabývat…

Zemřel bývalý senátor Tomáš Grulich (†69)

08.08.2020 15:42 Ve věku 69 let zemřel bývalý senátor za Prahu 12 Tomáš Grulich (ODS). Na facebooku to dnes napsal…

Pirátům radí bývalý detektiv. Policie ho propustila kvůli spolupráci s nimi

08.08.2020 13:30 Někdejší detektiv Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jan Šmíd, jehož propustili…

Kdo má pravdu? Schillerová a ekonomové interpretují vládní pomoc různě

08.08.2020 11:07 Šéfka státní kasy Alena Schillerová (ANO) umístila na svůj twitterový účet tabulku porovnávající,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama