Praha 6 jedná o soše Koněva, u úřadu se sešli odpůrci zakrytí pomníku

Zastupitelé Prahy 6 vyhlásili přestávku v jednání o pomníku ruského maršála Koněva. Hlasovat budou po interpelacích, výsledek by měl být jasný do 16:30, kolem 17:00 se bude konat tisková konference. Závěr jednání na ní zhodnotí starosta Ondřej Kolář (TOP 09) a místostarostové Jakub Stárek (ODS) a Jan Lacina (STAN).

Socha maršála Koněva (foto: Matěj Baťha)
doporučujeme

O přestávku požádal předseda zastupitelského klubu Pirátů Ondřej Chrást. O Koněvově pomníku dnes zastupitelstvo jednalo přes tři hodiny. Úvodní slovo dostal Kolář, který chce sochu přesunout na jiné vhodné místo. Na náměstí Interbrigády by měl nově stát památník osvoboditelům Prahy na konci druhé světové války. Koalice chce hlasovat o vyhlášení otevřené výtvarné soutěže na jeho návrh. Součástí usnesení je i bod o nalezení důstojného uplatnění Koněvovy sochy "nejlépe v některé z paměťových institucí", píše se v návrhu.

Piráti považují za nejlepší řešení vyhrocené situace vypsání referenda s nejbližšími celostátními volbami, koaliční strany navrhují vyhlásit veřejnou soutěž na památník osvoboditelům Prahy na konci druhé světové války. Zelení chtějí navrhnout převzetí vily v Dělostřelecké ulici a vytvořit zde muzeum 20. století. Po rozpravě se uskuteční hlasování.

Místostarosta Jakub Stárek (ODS) uvedl, že klub ODS referendum nepodpoří. Považuje za nutné rozhodnout dnes a neodkládat ho dva roky. Také zastupitelé Martina Kaňáková (TOP 09) a Petr Prokop (STAN) považují za důležité uzavřít téma dnes. Předseda zastupitelského klubu Pirátů Ondřej Chrást uvedl, že jakékoliv rozhodnutí dnes padne, bude předmětem spekulací. Proto mu referendum připadá jako jediný a legitimní prostředek k rozhodnutí v této kauze.

Petr Píša (Zelení) považuje za vhodné, aby byla socha maršála Koněva přesunuta na vojenský hřbitov na Olšanech. Zároveň otevřel otázku převzetí opuštěné vily v Dělostřelecké ulici, která patří ministerstvu obrany. Vilu podle něj v roce 1945 převzala ruská kontrarozvědka a procházeli přes ní lidé deportovaní do gulagů. Dříve se odtud organizovaly deportace židů do koncentračních táborů. Zelení tu chtějí vybudovat muzeum 20. století.

Dříve na jednání vystoupili poslanci, třeba Zdeněk Ondráček (KSČM) nebo bývalá členka SPD, poslankyně Ivana Nevludová. Vyjádřili se také občané.

Koaliční zastupitelé se shodují, že otázku Koněvova pomníku je třeba dnes uzavřít.

Koalici v Praze 6 tvoří TOP 09, ODS, STAN a KDU-ČSL. V opozici jsou Piráti, ANO a Zelení. Zastupitelstvo má 45 členů.

Kolem Koněvovy sochy panuje dlouhodobě kontroverze. Pomník se stává častým terčem vandalů. Naposledy v noci na čtvrtek 22. srpna neznámý pachatel polil sochu červenou barvou a podstavec pomaloval několika nápisy. Kolář ji odmítl nechat vyčistit, o její umytí se z vlastní iniciativy postaral aktivista Žarko Jovanovič. Starosta pak kolem sochy nechal postavit lešení s plachtou, která byla několikrát odpůrci zakrytí pomníku stržena. Socha je nyní ošetřena ochranným nátěrem, plot kolem sochy i lešení radnice odstranila.

U úřadu Prahy 6 se sešly desítky odpůrců zakrytí Koněvovy sochy

Před úřadem městské části Prahy 6 se dnes dopoledne sešly desítky odpůrců zakrytí Koněvovy sochy a jejího přestěhování ze stávajícího místa. Odpůrci v čele s poslancem Zdeňkem Ondráčkem (KSČM) budou na dnešním jednání zastupitelstva požadovat odvolání starosty Ondřeje Koláře (TOP 09). Podle nich porušil zákon, nemůže svévolně rozhodnout o zakrytí sochy, řekli dnes před jednáním. Jednací síň je podle zpravodaje ČTK plná, přítomno je na 40 lidí. 

Lidé s českou vlajkou a několika transparenty vyslechli před úřadem projevy političky Jany Volfové a předsedkyně Aliance národních sil Vladimíry Vítové. "Stojíme proti informační blokádě, ne všichni nám říkají úplnou pravdu, nebo se ji snaží zkreslit. Takže věty pana starosty o tom, že sochu může odstranit, nebo že Praha 6 se může rozhodnout, nejsou pravdivé," řekla Volfová.

Dnešní bod jednání zastupitelstva o pomníku maršála Ivana Koněva v Dejvicích podle ní ztrácí smysl, pokud se nebude jednat o odvolání starosty. Kolem Koněvovy sochy panuje dlouhodobě kontroverze. Pomník se stává častým terčem vandalů, starosta nechal kolem sochy postavit lešení s plachtou, která byla několikrát odpůrci zakrytí pomníku stržena. Socha je nyní ošetřena ochranným nátěrem, plot kolem sochy i lešení radnice odstranila.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První návrh státního rozpočtu pro rok 2021: Schillerová plánuje schodek…

19.09.2020 23:00 Aktualizováno Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v prvním návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje…

Není nutné zastavovat kulturní akce, shodli se Zaorálek a Hamáček

19.09.2020 17:34 Aktualizováno Ministři kultury Lubomír Zaorálek a vnitra Jan Hamáček (oba ČSSD) se shodli na tom, že nyní není…

Chystá se změna azylového zákona, počítá s aktivováním "řízení v případě…

19.09.2020 15:14 Nejvyšší správní soud (NSS) by již v budoucnu nemusel přezkoumávat rozhodnutí ministerstva vnitra a…

Transparency International monitoruje volební kampaň, hodnocení zveřejní…

19.09.2020 11:59 V kampani před krajskými volbami využily strany on-line prostor, ale desítky milionů investovaly i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama