Prapodivná privatizace OKD? Kauza zasadila ránu demokracii, míní Černohorský

Případ privatizace a následného krachu těžební společnosti OKD nenávratně poškodil důvěru občanů ve spravedlnost a demokratický systém parlamentní demokracie. Ve Sněmovně to dnes prohlásil předseda sněmovní vyšetřovací komise k OKD Lukáš Černohorský (Piráti).

Ilustrační foto
doporučujeme

Sněmovna se dnes začala zabývat závěrečnou zprávou komise, která měla za úkol zjistit, kdo nese za vývoj kolem firmy odpovědnost. Komise už loni oznámila, že podá několik trestních oznámení, například na bývalé ministry. Měla by je podat nejpozději dnes.

"Je totiž důležité říci, že kauza OKD po sobě nezanechala jen obrovské materiální škody, vyčíslitelné penězi, ale také nenávratně poškodila důvěru občanů ve spravedlnost a demokratický systém parlamentní demokracie," prohlásil Černohorský.

"Dovoluji si tvrdit, že minimálně já jsem během vedení komise obdržel od občanů spoustu reakcí, které se shodovaly s tímto tvrzením v několika bodech. A to sice, že nevěří ve spravedlivé potrestání viníků, ve fungování systému a že celé vyšetřování je jakýmsi honem na čarodějnice," doplnil.

Černohorský sdělil ve středu ČTK, že trestní oznámení by měla být odeslána nejpozději dnes. Komise chce podat trestní oznámení na bývalé ministry za ČSSD Bohuslava Sobotku a Milana Urbana a za ODA Vladimíra Dlouhého a Jiřího Skalického. Trestnímu oznámení budou čelit také podnikatelé Zdeněk Bakala a Viktor Koláček, kteří byli s OKD spojeni, i další lidé.

Někdejší ministr a nynější prezident Hospodářské komory ČR Dlouhý se chce k závěrům komise vyjádřit odpoledne. Loni uvedl, že je přesvědčen o tom, že se žádného protizákonného jednání nedopustil. Někdejší ministr financí a pozdější premiér Sobotka už loni v říjnu uvedl, že pokládá trestní oznámení za politicky motivované a nepodložené.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama