Právní výbor Sněmovny povede její bývalý předseda Vondráček

Sněmovní ústavně-právní výbor povede bývalý předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO). V dnešní volbě neměl protikandidáta. Dříve Vondráček opakovaně neuspěl při volbě místopředsedy Sněmovny. Do další volby člena sněmovního předsednictva už pravděpodobně nepůjde.

"Pro mě je asi, možná, v tuto chvíli podnětnější být předsedou ústavně-právního výboru než být někde šestý místopředseda. Závěr samozřejmě učiní až klub ANO," řekl novinářům Vondráček.

Pozice předsedy právního výboru patří podle dohod hnutí ANO, které míří do opozice. Vondráčka navrhla do čela výboru jeho kolegyně z hnutí Taťána Malá. V tajné volbě dostal hlasy všech 20 členů. Ve funkci ho ještě musí v pátek potvrdit sněmovní plénum.

Vondráček označil právní výbor za klíčový a za "ostrůvek odbornosti a racionální diskuse" v dolní komoře. Ocenil to, jak v předminulém a v minulém volebním období výbor vedli Jeroným Tejc (dříve ČSSD) a Marek Benda (ODS). "Já bych rozhodně chtěl na tu práci navázat, nechtěl bych páchat žádné revoluce," zdůraznil.

Členové výboru zvolili jednomyslně také šestici místopředsedů, jedním z nich bude bývalý předseda Benda. Místopředsednické pozice dále obsadili Zuzana Ožanová (ANO) a Jakub Michálek (Piráti), kteří v nich působili i v minulém volebním období, a nově Vladimír Balaš (STAN), Aleš Dufek (KDU-ČSL) a Vladimíra Lesenská (SPD).

Vondráček neuspěl jako nominant ANO na místopředsedu Sněmovny celkem ve čtyřech kolech dvou voleb, které se konaly na ustavující a na druhé schůzi pléna. Většinou soupeřil s lídrem SPD Tomiem Okamurou, kterého poslanci rovněž nezvolili. Jedno místo v sedmičlenném sněmovním předsednictvu tak zůstalo neobsazené.

Poslanci zvolili na ustavující schůzi vedle předsedkyně Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) pětici jejích zástupců, a to Věru Kovářovou (STAN), Jana Bartoška (KDU-ČSL), Jana Skopečka (ODS), Olgu Richterovou (Piráti) a Janu Mračkovou Vildumetzovou (ANO).

Koho vyšle hnutí ANO do další volby místopředsedy dolní komory, není jasné. Předseda ANO a premiér v demisi Andrej Babiš dříve zmínil jako vhodného nominanta končícího ministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka (ANO). Jako člen vlády ale kvůli neslučitelnosti funkcí kandidovat do předsednictva dolní komory nyní nemůže. "Jeho kandidaturu v tuto chvíli navrhovat nebudeme," uvedl Vondráček. Podotkl ale také, že není známo, kdy se další volba uskuteční.

Související

Radek Vondráček a Alena Schillerová (ANO)

ANO se obrací na Ústavní soud kvůli Lex Babiš II. Koalice prý porušila, co mohla

Hnutí ANO v pátek podalo ústavní stížnost, v níž žádá zrušení části zpřísněného zákona o střetu zájmů známého jako Lex Babiš II. Nejsilnější opoziční subjekt se domnívá, že je protiústavní a porušuje principy Listy základních práv a svobod týkající se například vlastnického práva. Návrh podepsalo 70 poslanců ANO, výjimkou byl expremiér Andrej Babiš.
Petr Fiala

Fiala si nepřeje konec principu jednomyslnosti v Evropské unii

Premiér Petr Fiala (ODS) zopakoval, že je proti zrušení principu jednomyslnosti hlasování v Evropské unii. V odpovědi na dotaz poslance Radka Vondráčka (ANO) při dnešních sněmovních interpelacích ale také řekl, že by zároveň bylo chybné bránit se diskusi o této záležitosti. Řada evropských politiků a států totiž podle premiéra podmiňují úpravou rozhodovacích mechanismů další rozšiřování unie.

Více souvisejících

Radek Vondráček (ANO) Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 26 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy