Předseda lidovců Jurečka zatím nevidí důvod k omluvě Hamáčkovi

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka nevidí důvod se vicepremiérovi a ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) omlouvat. Přímo jej za vlastizrádce v úterý neoznačil, řekl dnes novinářům ve Sněmovně. Hamáček žádá omluvu po lídrech opozičních ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Eurozpravy.cz

Web Seznam Zprávy v úterý s odkazem na své zdroje uvedl, že Hamáček chtěl do Moskvy vyrazit s plánem "vyměnit mezinárodní skandál" kolem Vrbětic za dodávky Sputniku V a možnost, že by se v Praze uskutečnil summit amerického a ruského prezidenta.

Hamáček to odmítl, na autory článku Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou podá trestní oznámení, v civilním řízení navíc bude po vydavateli požadovat deset milionů korun, které v případě úspěchu věnuje nadaci policistů a hasičů. Server Seznam Zprávy je podle šéfredaktora Jiřího Kubíka připraven pravdivost svých zjištění u soudu prokázat.

"Velmi nevybíravě se vyjadřovali o mé osobě a já od všech, kdo mě označovali jako vlastizrádce, a já nevím, co vše dalšího, budu požadovat, aby se mi omluvili," řekl dnes Hamáček k požadavku na omluvu od opozičních lídrů.

"Nevidím důvod, za co bych se omlouval," reagoval Jurečka. Řekl, že slova o vlastizradě použil v kontextu toho, že pokud by se informace serveru ukázaly jako pravdivé, tak by to neslo prvky vlastizrady. "A za tím si stále stojím," uvedl Jurečka.

Na úterní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny Jurečka mimo jiné řekl: "Toto je opravdu velmi vážná situace. Je to krok, který jasně nese prvky a charakter vlastizrady. Takto se žádný ministr, který sliboval svým podpisem při jmenování členem vlády, nemůže ve vedení státu chovat."

Hamáček podle Jurečky stále okolnosti plánované cesty do Moskvy nevysvětlil. Předseda KDU-ČSL také nechápe, proč Česko nekontaktovalo velvyslance v Rusku Vítězslava Pivoňku prostřednictvím ministerstva zahraničí.

Sněmovna záležitost projednávala v úterý za zavřenými dveřmi asi hodinu a půl bez výsledku. Někteří poslanci hovořili poté o tom, že debata přerostla ve vzájemné osočování, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman prohlásil, že se za ni styděl. Místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce Jana Maláčová dnes kritizovala hlavně představitele TOP 09 a ODS, nepadaly podle ní žádné argumenty. "Byla to blamáž pro ty, kdo tu schůzi svolali," řekla. Hovořila také o šarádě a cirkusu.

K debatě by se dolní komora měla vrátit dnes po schvalování stavebního zákona nebo po odpolední mimořádné schůzi k některým ekonomickým předlohám. Jurečka bude jakožto zpravodaj navrhovat, aby vystoupili zprvu premiér Andrej Babiš (ANO) a pět pozvaných hostů - ředitelé všech tří tajných služeb Jan Beroun, Marek Šimandl a Michal Koudelka, šéf žalobců Pavel Zeman a policejní prezident Jan Švejdar. Až poté by podle Jurečky měla být debata. Série faktických poznámek v úterý zbořila konstruktivní debatu, řekl.

Témata: EZ

Vláda uvolní pohonné hmoty ze státních rezerv pro záchranáře na jižní…

25.06.2021 15:02 Vláda ještě dnes formou videokonference rozhodne o využití pohonných hmot ze Správy státních…

Tornádo má politickou dohru. STAN zrušil sněm, opozice přerušuje kampaň

25.06.2021 13:34 Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) po čtvrteční ničivé bouři na jižní Moravě zrušilo svůj sobotní…

Hamáček podal žalobu na Seznam Zprávy kvůli reportáži o cestě do Moskvy

25.06.2021 12:50 Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) podal žalobu na server Seznam Zprávy kvůli reportáži o své zrušené…

Ministryně Benešová navrhla na nového nejvyššího státního zástupce Stříže

25.06.2021 12:43 Aktualizováno Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) navrhla vládě jako nového nejvyššího státního…

Ministerstvo uvolní na pomoc obcím přes 400 milionů. Lidem nabídne peníze…

25.06.2021 12:34 Aktualizováno Ministerstvo pro místní rozvoj uvolní na pomoc obcím s obnovou majetku po čtvrteční ničivé bouři…

Babiš požádal EU o pomoc pro jižní Moravu

25.06.2021 11:57 Český premiér Andrej Babiš dnes během summitu v Bruselu požádal šéfy institucí Evropské unie o…

Kraje jsou připravené pomoci obcím postiženým tornádem

25.06.2021 10:57 Většina krajů je připravená finančně pomoci jihomoravským obcím postiženým tornádem. Stát může…

Babiš chce dnes navštívit oblast zasaženou ničivým tornádem

25.06.2021 08:21 Český premiér Andrej Babiš chce dnes odpoledne navštívit oblast na jižní Moravě, kterou ve čtvrtek…

Volby by podle nejnovějšího průzkumu vyhrálo vládní hnutí ANO

24.06.2021 17:22 Aktualizováno Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta,…

Ministerstvo nemělo podle NSS pravomoc plošně zavřít herny

24.06.2021 14:58 Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví na jaře nemělo pravomoc plošně…

Související:

Právě se děje