Předsednictvo lidovců neodvolá Jurečku za konzumaci piva na ulici, říká pro EZ Zdechovský

Vedení lidovců podrží svého předsedu Mariana Jurečku, který při čekání na jídlo vypil na ulici pivo, čím porušil vládní nařízení, podle něhož je nyní konzumace alkoholu na veřejnosti zakázána. Šéf KDU-ČSL oznámil, že na funkcí nelpí a je připraven odejít z politiky. „Pana předsedu nehodláme na pondělním předsednictvu odvolávat. Jeho prohřešek se ocitá v úplně jiném světle, než kdyby šel do uzavřené restaurace,“ říká pro EuroZprávy.cz místopředseda strany Tomáš Zdechovský.

Tomáš Zdechovská na sjezdu KDU-ČSL.
doporučujeme

Při čekání na jídlo u výdejního okénka si večer na státní svátek objednal i čepované pivo, které na veřejnosti vypil. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka se navíc se zlatavým mokem vyfotil a snímek umístil na svůj twitterový účet, odkud jej sice záhy stáhl, ale většina lidí jej přesto zaregistrovala. Bývalý ministr zemědělství na prohřešek reagoval tím, že na svých funkcí nelpí a je připraven odejít z politiky. „Mohu otevřeně říci, že pana Mariana Jurečku na pondělním předsednictvu nehodláme odvolávat, má i nadále naši podporu,“ konstatuje místopředseda lidovců Tomáš Zdechovský.

Europoslanec nikterak chování svého nadřízeného nebagatelizuje, ale odmítá jej srovnávat s proviněním bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který společně s Jaroslavem Faltýnkem a dalšími vyrazil na konci října do vyšehradské restaurace Rio´s. Ta měla být stejně jako ostatní podniky zavřena kvůli vládnímu nařízení. Noční party stálo Prymulu křeslo šéfa zdravotnického resortu. „Z našeho pohledu se jeho prohřešek ocitá v úplně jiném světle, než kdyby šel někam do uzavřené restaurace. Srovnávat pivo na ulici s návštěvou uzavřeného podniku opravdu není na místě. Jedná se o dvě úplně diametrálně odlišné věci.“

Bývalý krizový manažer tvrdí, že lidovce přesvědčilo Jurečkovo chování. „Ve vedení strany jsme ocenili, že pan předseda Jurečka se zachoval jako chlap, projevil účinnou lítost, nic nezakrýval, nelhal. A tak předpokládám, že předsednictvo nebude po panu Jurečkovi žádat, aby udělal další kroky.“

Zdechovský s kolegy z KDU-ČSL si rovněž považují, že jejich šéf se šel dobrovolně nahlásit na policii. „Celou záležitost tedy z vlastního podnětu podstoupil orgánům k prošetření i k potrestání. Rovněž na charitu věnuje peníze. Z našeho pohledu bereme vše tak, že se zachoval velmi čestně. Prostě tak, jak se má správný chlap k danému problému postavit.

Místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci v Evropském parlamentu bere Jurečkovo večerní pivo na ulici jako přeslap. „Samozřejmě, že je to pochybení, ale bereme jej v lidské rovině. Ano, stalo se, provinil se. Ale celý případ ukazuje na to, že i pan Marian Jurečka je člověk. V současné době je pod obrovským pracovním tlakem, a to kvůli řešení koronavirové krize, spí jen několik hodin denně,“ vysvětluje pro EuroZprávy.cz Tomáš Zdechovský.

Poslanec Marian Jurečka, který v nedávných krajských volbách neúspěšně kandidoval na post hejtmana Olomouckého kraje, není jediným politikem, jenž porušil vládní nařízení v době koronavirové pandemie. Kromě bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly či Jaroslava Faltýnka, kteří navštívili s ostatními vyšehradský podnik Rio´s, se provinil i předseda Poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Na začátku listopadu byl přistižen, jak při čekání na jídlo vstoupil do jedné z pražských vinohradských restaurací, kde si v interiéru vypil pivo. Kalousek se za svůj zkrat veřejně omluvil v Poslanecké sněmovně a na charitu poukázal deset tisíc korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nakažení lidé možná dostanou plný plat. Vláda chce motivovat k testům

05.12.2020 10:06 Vláda v pondělí projedná návrh stoprocentní mzdové kompenzace pro lidi, kteří s onemocněním covid…

BIS nemůže ani prezidentovi vše sdělovat. Zeman nepochopil, k čemu slouží,…

04.12.2020 22:04 Aktualizováno ROZHOVOR – Otevřeně tvrdí, že kontrarozvědka nemusí ani hlavě státu sdělovat úplně všechny…

Sněmovna schválila pravidla očkování proti covidu. Bude zdarma a dobrovolné

04.12.2020 22:01 Aktualizováno Očkování proti novému koronaviru mají mít lidé hrazeno ze zdravotního pojištění. Sněmovna to dnes…

Tresty za šíření nacistických symbolů či trvalá zbraňová amnestie. Změna…

04.12.2020 15:45 Šíření materiálu k propagaci národního socialismu a dalších podobných hnutí bude možná trestné.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama