Babiš žije ve snu, komentuje Skopeček vládní kroky v ekonomické oblasti

Česká vláda zamýšlí zrušení tzv. superhrubé mzdy doplněné o povinné zdravotní a sociální odvody zaměstnavatele a návrat k 15 % dani ze mzdy hrubé. Poslanec opoziční ODS Jan Skopeček a místopředseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny tento návrh uvítal a uvedl, že by byl rád, kdyby i tento návrh vláda okopírovala podobně jako tomu bylo i v případě jiných ekonomických opatření, která opoziční strany předkládaly v době epidemie koronaviru.

Jan Skopeček (ODS)
doporučujeme

V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS opoziční poslanec konstatoval, že premiér Babiš zřejmě žije v jakési iluzi, že je ekonomika v expanzi. Skopečka totiž udivuje, že se snižují daně, zatímco se jinde přidává. Poukazoval například na zvyšování důchodů a přidávání sportovcům.

"Vypadá to, že pan premiér žije ve snu, kdy ekonomika roste, nezaměstnanost je nízká, rozpočet se plní vysokým objemem daní a peněz je na rozdávání. Snaha slibovat nemožné je nezodpovědná,“ nechal se slyšet poslanec.

Za pravdu mu dala i komunistka a předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá. Podle jejího názoru by si měl premiér uvědomit, že se momentálně potýkáme s rekordním schodkem státního rozpočtu, který není nafukovací. 

Pokud jde o superhrubou mzdu, avizoval Skopeček, že o její zrušení usilují občanští demokraté již delší dobu. "My určitě nejsme pro komplikování daňového systému, který je v České republice v porovnání s ostatními státy už tak velmi složitý. Doufáme, že to vláda od nás opíše stejně jako jiná ekonomická opatření během pandemie,“ poznamenal.

Předsedkyně v této souvislosti poznamenala, že zrušení superhrubé mzdy připraví státní pokladnu o zhruba 90 miliard korun ročně. "Stále nám chybí ta kompenzace. Toto je systémová změna a my chceme vidět, jak se bude prosazovat. Rozpočet se musí brát celkově,“ vysvětlila.

Kde by se mělo škrtat?

Poslanec ODS si stál za svým, že zrušit superhrubou mzdu, s čímž například nesouhlasí koaliční ČSSD, je správný krok. Ohání se tím, že díky tomu budou lidé bohatší, tím pádem svými útratami podpoří lokální podnikatele a znovu nažhaví českou ekonomiku.

"Určitě to ekonomice pomůže. Programy vlády jsou totiž velmi zdlouhavé a administrativně náročné,“ nešetřil Skopeček kritikou vládních podpůrných programů. Škrtat by chtěl v provozních výdajích státu, tedy na zaměstnancích a zbytečných dotacích.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První návrh státního rozpočtu pro rok 2021: Schillerová plánuje schodek…

19.09.2020 19:46 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v prvním návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje…

Není nutné zastavovat kulturní akce, shodli se Zaorálek a Hamáček

19.09.2020 17:34 Aktualizováno Ministři kultury Lubomír Zaorálek a vnitra Jan Hamáček (oba ČSSD) se shodli na tom, že nyní není…

Chystá se změna azylového zákona, počítá s aktivováním "řízení v případě…

19.09.2020 15:14 Nejvyšší správní soud (NSS) by již v budoucnu nemusel přezkoumávat rozhodnutí ministerstva vnitra a…

Transparency International monitoruje volební kampaň, hodnocení zveřejní…

19.09.2020 11:59 V kampani před krajskými volbami využily strany on-line prostor, ale desítky milionů investovaly i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama