Premiéři V4 se v červnu setkají v Brně, poprvé od začátku pandemie

Premiéři Česka, Slovenska, Polska a Maďarska se v červnu fyzicky sejdou v Brně kvůli sladění pozic před jednáním evropské rady. Dnes se na tom dohodli při videokonferenci, řekl novinářům český předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Bude to první osobní setkání lídrů visegrádské čtyřky (V4) od vypuknutí pandemie koronaviru.

Andrej Babiš
doporučujeme

Jednání Evropské rady je naplánované na 18. až 20. června. Za běžné situace se premiéři V4 setkávali v Bruselu před zasedáním vrcholného orgánu Evropské unie, aby se domluvili na společném postupu v otázkách, na které měli podobný názor. Od vypuknutí pandemie koronaviru ale všechna jednání změnila formát na podobu videokonference.

Přes video jednali premiéři V4 i dnes a podle Babiše byla hlavním tématem příprava víceletého finančního rámce EU na roky 2021 až 2027. Všechny státy V4 usilují o více peněz na politiku soudržnosti, než navrhovala Evropská komise. Z politiky soudržnosti jsou financovány evropské programy na rozvoj chudších regionů, čerpají je zejména země z východní a jižní části unie.

Premiéři se dnes také shodli, že chtějí mít možnost flexibilněji čerpat peníze z evropských fondů. Podle Babiše by mělo být flexibilnější i využívání peněz určených na evropskou zelenou dohodu. "My říkáme, že u nás je o suchu, o vodě a o kůrovci," řekl.

Po samostatném jednání V4 se k videokonferenci připojila i německá kancléřka Angela Merkelová. Summity V4 s Německem se konají pravidelně, naposledy se uskutečnil loni v únoru v Bratislavě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Transparency International monitoruje volební kampaň, hodnocení zveřejní…

19.09.2020 11:59 V kampani před krajskými volbami využily strany on-line prostor, ale desítky milionů investovaly i…

Korupční kauza Stoka míří k soudu. Obžalováno 11 lidí, Švachulovi hrozí…

19.09.2020 10:56 Korupční kauza Stoka po roce a půl od policejní razie na radnici Brno-střed míří ke krajskému soudu…

RVVI navrhne rozpočet na vědu pro příští rok 37,47 miliardy korun

19.09.2020 10:36 Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) navrhne rozpočet na vědu pro příští rok 37,47…

Hamáček: Vývoj epidemie je vážný, nastal čas zrušit hromadné akce

19.09.2020 09:39 Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) míní, že vývoj epidemie koronaviru je tak vážný, že nastal čas…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama