Přestane Česko dodávat zbraně Turkům? Babiš se o tom pobaví s Hamáčkem a Havlíčkem

O případném omezení vývozu zbraní do Turecka budou ještě dnes jednat premiér Andrej Babiš (ANO), ministr průmyslu a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) a ministr vnitra a místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD). Řešit se budou zejména budoucí licenční řízení, řekl novinářům po jednání vlády Havlíček. Ministři zahraničí zemí Evropské unie se dnes zavázali, že státy EU budou koordinovat omezení vývozu zbraní do Turecka v reakci na tureckou vojenskou operaci v Sýrii. Havlíček zopakoval stanovisko premiéra, podle něhož je situace do určité míry důsledkem toho, že Evropská unie nejednala včas.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

Turecko zahájilo operaci v příhraničí Sýrie ve středu. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker poté vyzval Ankaru k zastavení vojenské akce, Francie tureckou ofenzivu odsoudila a spolu s Británií a dalšími evropskými zeměmi svolala Radu bezpečnosti OSN. Ta se ale na svém čtvrtečním zasedání na společném prohlášení k turecké ofenzivě neshodla.

"Náš export v oblasti obranného průmyslu není nijak závratný, jedná se o řádově 130 až 140 milionů korun," uvedl Havlíček. Podle něho zástupci vlády průběžně celé odpoledne komunikují s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD), který se zúčastnil zasedání rady ministrů zahraničních věcí EU v Lucemburku. Ti se shodli, že státy EU budou omezení vývozu zbraní do Turecka koordinovat.

"Během následujících desítek minut o tom budeme jednat. Faktem je to, že do určité míry celá situace je určitým důsledkem toho, že možná Evropská unie měla jednat zavčasu, že to nemuselo dospět až do této situace. Nicméně náš definitivní postoj bude velmi věcný, pragmatický a bude odpovídat našim závazkům," uvedl Havlíček.

"Důležité je říci jednu věc. Ani neřešíme už to, co je už v tuto chvíli schváleno v rámci licenčního řízení. Musíme se zaměřit na to, co bude v rámci dalších licenčních řízení," doplnil.

Hamáček uvedl, že to, co se děje na severu Sýrie, je nepřijatelné. Jedinou možnou odpovědí je podle něj silná a jednotná reakce Evropy, která bude efektivní.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podle Válkové mají za obsah internetu odpovídat provozovatelé

18.11.2019 18:37 Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) míní, že je zapotřebí legislativně…

Vláda nezavede úhradu lékařům za vystavení e-neschopenky

18.11.2019 17:54 Vláda neplánuje zavést úhradu pro lékaře za vystavení e-neschopenky. Po dnešním zasedání kabinetu…

Růst minimální mzdy? Nastal nečekaný problém, musí zakročit vláda

18.11.2019 17:49 Aktualizováno Tripartita se dnes neshodla na zvýšení minimální mzdy pro příští rok. O růstu proto rozhodne vláda.…

Žádná ideologie, ale selský rozum. V4 chce v EU víc prosazovat své názory

18.11.2019 17:28 Země visegrádské skupiny (V4), tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, musí společně bojovat o to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama