Miloš Zeman je v nemocnici, podstoupil operaci

Prezident Miloš Zeman se v noci na dnešek podrobil v pražské v Ústřední vojenské nemocnici operaci zlomené pravé ruky. Operace proběhla podle jeho mluvčího standardním způsobem. Nyní je Zeman v pooperační péči, sdělil ČTK prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Miloš Zeman, ilustrační foto
doporučujeme

Nemocnice na webu uvedla že operace zlomené pažní kosti byla bez komplikací. Dnešní program prezidenta byl zrušen.

Zeman byl operován v celkové narkóze, podle České televize (ČT) zákrok trval zhruba dvě hodiny. "Výkon byl proveden standardním způsobem, bez komplikací. Nyní je pacient v adekvátní pooperační péči," uvedla mluvčí vojenské nemocnice Jitka Zinke.

Zemana do nemocnice podle Ovčáčka převezli v úterý večer poté, co se po sledování večerních zpráv v televizi rozhodl jít bez hole a upadl. "Odmítl použít hůlku a také případnou pomoc ochranky. Sdělil, že sám zvládne přejít určitou vzdálenost, což činit neměl, a došlo k pádu a zlomenině ruky," popsal mluvčí ČTK v úterý v noci příčiny zranění. Zranění podle něj prezidenta neohrožuje na životě. Prezident již delší dobu trpí neuropatií nohou, kvůli níž musí při chůzi používat hůl.

Jak dlouho bude muset Zeman být nyní v nemocnici, označil Ovčáček za předčasnou otázku. V úterý poznamenal, že program Zemana bude uzpůsoben rekonvalescenci. Dnes dodal, že program na dnešní den byl zrušen. ČTK sdělil, že se prezident měl zúčastnit poklepání základního kamene nové budovy Nejvyššího kontrolního úřadu v Praze. Setkat se také chtěl s kardinálem Dominikem Dukou. O otázce dalšího programu prezidenta se bude teprve jednat. Příští týden měl například navštívit Jihomoravský kraj. Sejít se s ním také chtěli premiér Andrej Babiš (ANO) a místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) kvůli jejich snaze o odvolání předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje.

Hamáček dnes České televizi řekl, že otázka odvolání Rafaje není natolik urgentní, aby vyžadovala rozhodnutí během hodin nebo dnů, a počká do doby, až Zeman začne opět pracovat. Hamáček s Babišem na termín u Zemana čekají od konce července.

Babiš dnes novinářům v Jihočeském kraji řekl, že o úrazu prezidenta byl v úterý večer průběžně informován. Operace podle něj byla úspěšná a Zeman je v pořádku. "Lékaři rozhodnou, kdy se bude moct vrátit, asi do Lán," řekl. Dodal, že se s ním snaží telefonicky spojit, aby mu popřál hodně zdraví. Brzké uzdravení mu popřál i Hamáček.

V Ústřední vojenské nemocnici strávil Zeman několik dní také loni v říjnu. Podle nemocnice se tam léčil pro poruchu výživy spočívající v úbytku a narušené funkci svalů, zejména nohou. V tehdejší lékařské zprávě bylo uvedeno, že kromě neuropatie trpí Zeman také cukrovkou druhého typu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezident Zeman přijme vicepremiéra Hamáčka

21.09.2020 19:43 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman v úterý na pravidelné schůzce přijme vicepremiéra a ministra vnitra Jana…

Zeman jmenoval Prymulu ministrem zdravotnictví, ten chce "dramaticky…

21.09.2020 16:49 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes odvolal z funkce ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Na jeho místo…

Babiš čeká od Prymuly krizové řízení a dohled nad opatřeními. Stane…

21.09.2020 14:57 Premiér Andrej Babiš (ANO) očekává od nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly, že převezme v…

Prymula ministrem? Opozice připomíná jeho kontroverzní výrok a možný střet…

21.09.2020 13:46 Opoziční politici v prvních reakcích na návrh na jmenování Romana Prymuly novým ministrem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama