Prezident, premiér a další politici se sejdou kvůli zahraniční politice

Nejvyšší ústavní činitelé ve čtvrtek na Pražském hradě opět proberou českou zahraniční politiku. Věnovat se budou například návrhu prezidenta Miloše Zemana na odvolání uznání Kosova. ČTK to dnes řekli mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček a ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák.

Přidejte svůj názor

Andrej Babiš a Miloš Zeman
doporučujeme

Ústavní činitelé se scházejí na koordinačních schůzkách k zahraniční politice jednou za čtvrt roku, čtvrteční setkání bude letos třetí. Stejně jako u posledních zasedáních bude schůzka rozdělena na dvě části. První se vedle Zemana zúčastní premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Na druhou část jsou pozváni také ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Schůzka podle Ovčáčka začne v 15:30. Jindrák ČTK řekl, že ústavní činitelé budou hovořit o aktuálních evropských tématech včetně brexitu, přípravě českého předsednictví EU nebo sestavování Evropské komise. Diskutovat také budou o rozvojové spolupráci, politice týkající se klimatické ochrany nebo o koordinaci zahraničních cest českých politických představitelů.

Jedním z témat je i budoucnost českých zahraničních vojenských misí. Vláda a Parlament je schvalují na dva roky dopředu. Současný mandát vojákům vyprší příští rok, ministerstvo obrany proto již začalo připravovat návrh českého vojenského působení v dalších letech. Nejvíce vojáků má Česká republika v současné době v rámci aliančního působení v Pobaltí, v Afghánistánu, v Mali a v Iráku.

Výrazným tématem bude diskuse o českém uznání samostatnosti Kosova. Zeman při zářijové návštěvě Srbska slíbil, že tuto otázku na zasedání ústavních činitelů otevře a navrhne, aby Česko přestalo Kosovo jako samostatnou zemi uznávat. Babiš již dříve řekl, že nevidí důvod, aby česká vláda svůj přístup ke Kosovu měnila. Později po jednání s prezidentem řekl, že věc je třeba projednat na schůzce ústavních činitelů i na vládě. Petříček důvod ke zrušení uznání Kosova nevidí, podle něj by Česko k takovému kroku mohlo přistoupit jen v případě, že by Kosovo přestalo plnit některá kritéria státnosti, na základě kterých bylo v roce 2008 uznáno.

Zeman o Kosovu mluvil tento týden na summitu visegrádské skupiny (V4). Právě výsledky aktuálního českého předsednictví V4 a nedávných summitů bude dalším tématem schůzky. Mluvit by se mělo také o české zahraniční politice vůči asijským zemím, řekl Jindrák. Zeman je znám svou podporou spolupráce s Čínou. Ústavní činitelé budou mluvit také o otázce kapacity vládní letky, kterou provozuje armáda. V poslední době kvůli opravám a poruše letadel museli politici hledat alternativy své dopravy na služební cesty.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

„Teď asi překvapím.“ Ovčáček promluvil o zdraví prezidenta Zemana

20.10.2019 21:55 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes dokončil rekondiční pobyt v nemocnici. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček o…

Sněmovna bude burácet. Poslance zaměstná zvýšení daní i Česká televize

20.10.2019 21:12 Aktualizováno Poslanci se začnou příští týden zabývat návrhem státního rozpočtu na příští rok. Předlohu přijde do…

Zeman už je fit? Z nemocnice odjel do Lán, kryli ho bodyguardi

20.10.2019 20:20 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes po čtyřech dnech opustil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN) v pražských…

Klaus prozradil, co Havel těžce nesl. Na přetřes přišla i „pražská kavárna“

20.10.2019 20:04 Aktualizováno Upřímná zpověď exprezidenta a bývalého premiéra Václava Klause se točila především kolem osoby jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama