Prezident Zeman: Opatření proti koronaviru budou potřeba nejméně měsíc

Prezident Miloš Zeman dnes podpořil postup vicepremiéra a předsedy Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD), který chce stav nouze v ČR prodloužit o měsíc do 11. května. Opozice včetně KSČM, která vládu ANO a ČSSD toleruje, chce prodloužení jen do konce dubna. K tomu se přiklonil i premiér Andrej Babiš (ANO). O prodloužení stavu nouze bude příští týden rozhodovat Sněmovna.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

"Je lepší něco přehnat, než něco zanedbat," uvedl Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech na serveru deníku Blesk. Opatření by podle hlavy státu měla trvat s ohledem na vývoj epidemie ještě "minimálně měsíc nebo měsíc a půl". Hamáčka prezident podpořil podle svých slov i volbou oblečení, protože si vzal červený pulovr. Hamáček si získal v poslední době popularitu díky svému vystupování v červené mikině.

Prezident vyzdvihl Hamáčkovu roli při zajištění dodávek ochranných prostředků z Číny, které by už měla mít všechna potřebná pracoviště. Pokud někde chybí, například v domovech pro seniory, je to podle Zemana chyba distribuce. Prezident ocenil i šití domácích roušek, ty by ale situaci nezachránily. "Počet ušitých roušek je jedna tisícina toho, co potřebujeme," řekl. Respirátory by podle Zemana měli mít potřebnější lidé než státní úředníci, pokud nepracují v rizikovém prostředí.

Zeman podpořil kroky vlády v boji s pandemií i přes přátelskou kritiku, která se týkala například počátečního omezení otevírací doby v restauracích, kterou druhý den následovalo jejich uzavření. Podle Zemana není dobré vládu za přijímaná opatření kritizovat. Nenese vinu ani za nedostatek ochranných prostředků, protože pandemii žádná vláda neočekávala, řekl prezident. K nařízení nosit na veřejnosti roušky uvedl, že při procházkách v lese to není nutné. "Nošením roušky chráníte ty druhé, takže když jdete například na procházku do lesa, tak roušku nepotřebujete," řekl Zeman.

Zrušení cestování za hranice pro turisty pod dobu jednoho roku zdůvodnil Zeman tím, že pokud by byla nákaza do Česka přivlečena ze zemí, kde není zcela vymýcena, znehodnotilo by to práci všech českých odborníků. Léčit ekonomiku před zdravím občanů by bylo to samé, jako zapřahat vůz před koně, uvedl také Zeman.

"Představa, že ekonomiku rozhýbáme tím, že ušetříme na léčbě koronaviru, je naprosto nesmyslná, zrůdná," dodal. Prezident také odmítl dělit lidi na schopné a neschopné práce, což byla praxe v nacistických koncentračních táborech.

Loading...
Vstupte do diskuze (27)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podepsal zákony: 500 korun i pro společníky malých s.r.o., strážníci…

28.05.2020 16:00 Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila…

Druhá vlna covidu-19? Piráti chtějí zavést čtyři stupně pandemické…

28.05.2020 14:11 Ministerstvo zdravotnictví by mělo podle Pirátů do konce června zpracovat systém pandemických…

Babiš nesouhlasí s tím, jak by se měly dělit peníze na obnovu EU

28.05.2020 13:36 Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s klíčem, který navrhla Evropská komise pro rozdělení peněz…

Mimořádné jednání Sněmovny: Vláda má škraloupy, budou se řešit její kroky…

28.05.2020 12:08 Sněmovna hlasy téměř všech přítomných poslanců schválila program mimořádné schůze svolané z popudu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy