Prezident Zeman podepsal dekrety 78 profesorů, předá je Plaga

Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal jmenovací dekrety 78 profesorů. ČTK to sdělil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Jmenovací dekrety novým profesorům předá ministr školství Robert Plaga (za ANO). Vláda návrh schválila v pondělí. Na seznamu je například biochemik a prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka nebo dramaturg a rektor Akademie múzických umění v Praze (AMU) Jan Hančil.

Miloš Zeman
doporučujeme

Tradiční slavnostní předávání dekretů v pražském Karolinu letos nebude, řekla ČTK mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. O tom, jakým způsobem noví profesoři jmenovací dekrety obdrží, podle ní zatím úřad jedná.

Jmenovací dekrety po dohodě se Zemanem pravidelně předává ministr školství Robert Plaga (za ANO), i když to v minulosti někdy dělal prezident. "S ohledem na aktuální epidemiologickou situaci se letos slavnostní předávání profesorských dekretů konat nebude, o formě předání v příštím roce zatím jednáme," uvedla Lednová.

Mezi 78 novými profesory je 13 žen. Nejvíce jich tradičně navrhla Univerzita Karlova, a to 37. Šest návrhů předložila Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, pět nových titulů navrhla Masarykova univerzita a čtyři Mendelova univerzita v Brně. Návrhy podalo i dalších 13 vysokých škol.

Zastoupeni jsou především lékaři, kteří tvoří zhruba čtvrtinu seznamu. O něco méně je techniků. Jmenovací dekret dostanou také také ekologové, chemici, matematici, umělci, právníci, ekonomové, farmaceuti i zástupci dalších oborů.

Profesorem se stal třeba biochemik Jan Konvalinka, který vede Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd a je také prorektorem Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum. Letos na jaře byl koordinátorem Iniciativy akademických pracovišť, které se v době vypuknutí koronavirové pandemie zapojily do testování lidí na covid-19. Iniciativa vznikla v březnu v reakci na nedostatek přístrojů a pracovníků pro testování nového koronaviru a nabídla své odborníky a přístroje k testování na koronavirus vládě a krizovému štábu.

Nový titul získal také fyzikální chemik Karel Friess, který se věnuje rozvoji membránových technologií a nedávno za to převzal cenu ministerstva školství za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Dalšími jsou třeba dramaturg a rektor AMU Jan Hančil, vysoký bruselský úředník Petr Blížkovský nebo akademický malíř Jiří Černický, jehož výtvarný návrh vyhrál soutěž na podobu budoucí stanice Nemocnice Krč metra D v Praze.

Prezident Zeman na jaře 2015 odmítl podepsat jmenovací dekrety tří tehdy navržených kandidátů, což zdůvodnil jejich prohřešky z minulosti. Soud letos pravomocně rozhodl, že nejmenování fyzika Ivana Ošťádala a historika umění Jiřího Fajta profesory nebylo v souladu se zákonem. Zeman pak neuspěl ani se svými kasačními stížnostmi u Nejvyššího správního soudu, ale své rozhodnutí zatím nezměnil. Třetí nejmenovaný, Jan Eichler z Vysoké školy ekonomické, vzal již v roce 2016 žalobu na prezidenta zpět.

Od začátku kauzy se k Zemanovi dostalo několik seznamů kandidátů na profesorský titul, které schválila vláda. Nikoho dalšího neodmítl. Jmenovací dekrety po dohodě se Zemanem pravidelně předává ministr školství, i když to v minulosti někdy dělal prezident.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a…

22.01.2021 16:05 KOMENTÁŘ – Po zemi se opět rozlila rudá barva, která diktuje, jak národ bude žít. Komunisté bohužel…

Vláda se zavedením povinných respirátorů vyčkává, sleduje okolní státy

22.01.2021 13:37 Aktualizováno Vláda čeká, jak si se zavedením povinných respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech…

Babiš kvóty na potraviny neschvaluje, očekává, že je Senát vrátí

22.01.2021 13:27 Premiér Andrej Babiš (ANO) očekává, že Senát vrátí poslancům novelu, podle které by prodejny…

Prezident Zeman ukončil preventivní prohlídku v nemocnici

22.01.2021 11:30 Prezident Miloš Zeman ukončil preventivní prohlídku v Ústřední vojenské nemocnici a odjel na zámek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama