Prezident Zeman volá po skutečné a efektivní modernizaci armády

Armáda potřebuje skutečnou a efektivní modernizaci, je přesvědčen prezident Miloš Zeman. Stát by podle něj vojákům neměl kupovat do výzbroje "staré železo". Zároveň by mělo Česko usilovat, aby ve zbrojních nákupech byl co nejvíce zapojen český zbrojní průmysl formou tzv. offsetů. Zeman to dnes řekl v rozhovoru ČTK.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Prezident na otázku, zda bude mít krize kolem pandemie nového typu koronaviru dopad i na rozpočet armády, řekl, že v každém resortu je samozřejmě možné najít úspory. Připomněl, že ministerstvo obrany již letos ohlásilo škrty ve výši 2,9 miliardy korun, které převede zpět do státního rozpočtu. Podle Zemana nejsou úspory ve výši tří miliard "příliš mnoho". "Můj názor je, že armáda modernizaci, ale skutečnou, efektivní modernizaci, potřebuje. Neměli bychom kupovat staré železo," řekl.

Za důležité považuje, aby zahraniční firmy, které se účastní významných zbrojních zakázek, nabídly výrazné zapojení českého zbrojního průmyslu.

O výdajích na obranu se v poslední době často diskutuje. Premiér Andrej Babiš (ANO) několikrát připustil, že kvůli dopadům krize kolem koronaviru by mohla být odložena zakázka na nákup pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) asi za 50 miliard korun. Později ale řekl, že armáda modernizaci potřebuje a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) by měl nalézt způsob financování pořízení BVP. Za modernizaci armády se postavily také poslanecký a senátní výbor pro obranu.

Ještě před pandemií někteří politici zpochybňovali, že se podaří České republice do roku 2024 splnit závazek učiněný v NATO, aby na obranu dávala dvě procenta svého HDP. Zeman dnes "s jistou mírou cynismu" poukázal na to, že pokud kvůli současné krizi klesne HDP, bude snazší této dvouprocentní hranice dosáhnout.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministr školství Robert Plaga musel nečekaně na operaci

24.05.2020 22:04 Aktualizováno Úraz levé ruky, který si ministr zdravotnictví přivodil, si vyžádal chirurgický zákrok. Za jakých…

Komentář: Zláme lidem vládní nařízení vaz? Některé restaurace neotevřou,…

24.05.2020 22:04 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Jako by dostali od vlády danajský dar, který způsobuje obdarovanému spíše potíže než…

Zeman nového předsedu NS vybral podle věku, tvrdí Benešová

24.05.2020 12:30 Prezident Miloš Zeman vybral za nového předsedu Nejvyššího soudu (NS) Petra Angyalossyho i kvůli…

Benešová: Vláda nepočítá s odškodňováním firem. Ať jdou k soudu

24.05.2020 12:18 Vláda nepočítá s vytvořením mechanismu pro odškodňování firem kvůli restriktivním opatřením, která…

Související:

Právě se děje

Další zprávy