Prezidenti V4 vyjádřili znepokojení nad volbami v Bělorusku

Prezidenti zemí Visegrádu ve společném prohlášení vyjádřili znepokojení nad prezidentskými volbami v Bělorusku. Vyzvali běloruské orgány, aby upustily od násilí, a zahraniční aktéry vyzvali ke zdrženlivosti od akcí, které by podkopaly nezávislost a suverenitu Běloruska. Uvedli to v prohlášení, které ČTK poskytl mluvčí prezidenta Miloše Zemana. Visegrádskou čtyřku (V4) tvoří Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Miloš Zeman
doporučujeme

Prezidenti v prohlášení uvedli, že vyjadřují "nejhlubší znepokojení nad prezidentskými volbami v Bělorusku, jejichž výsledek nebyl přijat běloruskou společností" a uznali "oprávněné touhy běloruského lidu". Zároveň zdůraznili potřebu mírového a zákonného řešení současné krize v Bělorusku. Podle oficiálních výsledků volby výrazně vyhrál dosavadní běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Opozice jejich výsledek neuznala, mluví o zmanipulování. Volební výsledek vyvolal největší protesty proti Lukašenkovi za jeho dosavadních 26 let vládnutí v bývalé sovětské republice.

Běloruské orgány prezidenti V4 vyzvali, aby otevřely cestu politickému řešení, dodržovaly základní lidská práva a svobody a upustily od používání násilí proti pokojným demonstrantům. "Podporujeme právo běloruského lidu na svobodné, férové a demokratické prezidentské volby," uvedli.

Hlavy čtyř středoevropských států zároveň uvítali dnešní jednání Evropské rady k Bělorusku. "Vyzýváme zahraniční aktéry ke zdrženlivosti od akcí, které by podkopaly nezávislost a suverenitu Běloruska," dodali prezidenti.

Pražský hrad původně ČTK poslal prohlášení, podle kterého prezidenti běloruské orgány vyzvali, "aby zorganizovaly nové, mezinárodně legitimní a uznané prezidentské volby". Po asi 30 minutách ale úřad poslal nové znění prohlášení, ve kterém už tato věta nebyla. Nové znění Pražský hrad zdůvodnil "upřesněním překladu původně anglicky psaného dokumentu". Původní text dokumentu použila například i agentura Reuters.

Polský prezidentský úřad text na svém webu zveřejnil pouze v anglické verzi, ani v něm se o nových volbách nehovoří. Stejně jako v upravené verzi Pražského hradu tento text pouze uvádí, že prezidenti podporují právo Bělorusů na svobodné, férové a demokratické volby. Zároveň ale kancelář polského prezidenta prohlášení doprovodila krátkým úvodním textem v polštině, ve kterém text společného prohlášení Krzysztof Szczerski, vedoucí kanceláře prezidenta Andrzeje Dudy, shrnuje jako "výzvu k dialogu a organizaci nových voleb, přijetí evropského plánu solidarity s Běloruskem a respektování běloruské suverenity".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Senátu se snesla kritika na finanční správu: Je represivní, v…

23.09.2020 12:01 Finanční správa by podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) měla k plátcům daní přistupovat…

Konference o 5G: Vnímání nových IT se musí kompletně změnit, řekl Babiš

23.09.2020 11:23 Epidemie koronaviru podle premiéra Andreje Babiše (ANO) znovu upozornila na závislost na…

Další pokus o schválení kurzarbeitu: Vláda zasedne v pátek, bude řešit i…

23.09.2020 11:00 Po dnešním koaličním jednání se vláda bude pravidly kurzarbeitu znovu zabývat na zasedání v pátek…

Průzkum: ANO by opět vyhrálo sněmovní volby, ale pohoršilo si o pět procent

22.09.2020 20:15 Hnutí ANO si ve volebním průzkumu agentury STEM letos v září pohoršilo z květnových 33,7 procenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama