"Musíme se ukázat." Exnáměstek ministra promluvil o vztazích Česka a USA

Po osmi letech od návštěvy bývalé americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, u níž se mimo jiné tak očekávalo, že bude první ženou v Bílém domě, zavítal do Česka nynější šéf resortu zahraničí USA Mike Pompeo.

Mike Pompeo v Praze
doporučujeme

"Američané ale nejezdí, aby poplácali po ramenou. Většinou jsou na stole konkrétní věci,“ vyjádřil se k vzácné diplomatické návštěvě někdejší náměstek ministra zahraničí a současný ředitel Aspen Institute Central Europe Jiří Schneider v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. 

Ministr zahraničí Spojených států během své návštěvy českého premiéra Andreje Babiše (ANO) zároveň také varoval před spoluprací s ruskými a čínskými státními podniky při dostavbě jaderné elektrárny Dukovany, která je dle jeho názoru riziková z hlediska zachování národní bezpečnosti a suverenity ČR.

Pompeovi se také zamlouvá, že Češi pomalu a jistě vyměňují ruskou vojenskou techniku za americkou. Hovořil mimo jiné také i o kybernetické bezpečnosti.  

Šance pro Česko

Americký ministr zahraničí se ve středu setkal i s představiteli několika českých a amerických technologických firem. Ředitelovými slovy má Česko potenciál na spolupráci s USA na poli technologií, která právě nahradila v žebříčku nejpalčivějších témat dosud nejdiskutovanější otázku energetiky.

Momentálně se hovoří o budování vysokorychlostních sítí. "Je potřeba mít jistotu, že sítě budou fungovat a nebudou zneužity,“ konstatoval Schneider. Na možná rizika spjatá s Čínou upozorňují USA již delší dobu.

"Málokterá země chce říct – odmítáme spolupracovat a priori ve všech oblastech. Jde ale o to, vymezit klíčové strategické oblasti, kam nechceme pustit partnera, ve kterého nemáme plnou důvěru,“ podotkl exnáměstek šéfa resortu zahraničí s poznámkou, že se takový postoj nerovná úplnému uzavření trhu. 

Schneider se dále také vyjádřil k aktivitám Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který v mnoha oblastech usiluje o mezinárodní spolupráci, což například Pompeo uvítal.

Na loňské konferenci v Praze se odborníci usnesli na dokumentu s názvem Pražské návrhy obsahující zásady, které by měly předcházet rizikům spojeným se zaváděním sítí 5G. K dalšímu setkání by mělo dojít letos v září. 

"Pro zemi naší velikosti je docela důležité ukázat, že jsme schopni v nějaké oblasti být nejen konkurenceschopní, ale schopní být i na čele. O to je třeba stát a spolupráce s USA je v této věci důležitým kamenem, na kterém můžeme stavět svoji konkurenceschopnost,“ uzavřel ředitel.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda schválila pravidla pro kurzarbeit, mohla by platit od listopadu

25.09.2020 09:17 Aktualizováno Vláda schválila nová pravidla kurzarbeitu. ČTK to sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Zkrácená práce…

Rezignace Vojtěcha? ANO chce odvést pozornost od korupční kauzy, říká pro…

24.09.2020 22:26 Aktualizováno Netají se se svým názorem. Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová se domnívá, že za odstoupením…

Babiš jednal v Bruselu o novém migračním paktu. Ocenil, že neobsahuje…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání…

Další skandál kolem rozesílání roušek. Jak pošta získala osobní údaje…

24.09.2020 17:20 Rozesílání ochranných prostředků seniorům prostřednictvím České pošty prověřuje Úřad pro ochranu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama