Prodloužení stávajícího nouzového stavu je podle Spolu ústavně pochybné

Prodloužení stávajícího nouzového stavu by bylo podle koalice Spolu ústavně pochybné. ODS, KDU-ČSL, TOP 09 v tiskové zprávě uvedly, že by vláda měla pro další boj s epidemií covidu-19 využít pravomoci vyplývající z pandemického zákona, nebo vyhlásit nový nouzový stav. Ten by mohl sloužit jen pro opatření, která pandemický zákon neumožňuje, například nařízení pracovní povinnosti či omezení svobody pohybu.

Petr Fiala
doporučujeme

Vláda ve středu oznámila, že požádá Sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nouzový stav skončit spolu se začátkem účinností tzv. pandemického zákona a nejpozději k sobotě 27. února. Podle Spolu je však tento postup ústavně pochybný. "Zrušovací usnesení nelze revokovat, protože bylo publikováno ve Sbírce zákonů, a je tudíž definitivním rozhodnutím," tvrdí Spolu.

"Návrh na revokaci usnesení považuji za nepřijatelný a ODS ho nepodpoří," uvedl předseda ODS Petr Fiala. Sněmovna by měla v pátek schválit pandemický zákon, který jí vrátil Senát. "Zákon bude platit včas podle původních dohod. Vláda může přijímat zdůvodněná opatření i bez nouzového stavu," doplnil.

Kabinet zároveň požádá poslance, aby nouzový stav kvůli epidemii covidu-19 platil do konce března. Pokud je nutný, měla by vláda podle Spolu vyhlásit nový nouzový stav a současného se zbavit. "Vláda je stále odpovědná Sněmovně a obnovování nouzových stavů při nesouhlasu poslanců s jejich prodlužováním označil Městský soud v Praze za 'učebnicový příklad obcházení ústavního pořádku'. Takové riziko nesmíme v dnešní krizové situaci dopustit," dodala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Nouzový stav v Česku platí od 5. října loňského roku. Poslanci několikrát žádost vlády podpořili, poslední návrh na prodloužení nouzového stavu do 16. března ale zamítli. Mimořádný stav tak měl skončit v polovině února, kabinet však na žádost hejtmanů vyhlásil navazující nouzový stav znovu. Podle řady právníků či 35 senátorů, kteří podali návrh na přezkum Ústavnímu soudu, se tak stalo v rozporu s Ústavou.

Kabinet ve středu jednal o zpřísnění koronavirových opatření, dnes se k tématu vrátí. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) ale nemůže vláda o opatřeních hlasovat, dokud nezná právní rámec. Aby vyhověl Ústavě, mohl by kabinet podle Spolu nový nouzový stav odůvodnit například přetížením nemocnic a výskytem nových mutací covidu-19. Opatření by pak mohla cílit na to, co neumožňuje pandemický zákon, například omezení pohybu a pracovní povinnost.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Zeman degradoval Babiše na vojína. Národ se ocitl ve stavu…

14.04.2021 21:57 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Je z něj oficiální sluha prezidenta země. Funkci premiéra státu si Andrej Babiš v…

Hamáček chce, aby se možný summit Bidena s Putinem konal v Praze

14.04.2021 21:56 Aktualizováno Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí odletí do…

MPO od živnostníků k dnešku přijalo asi 9000 žádostí o ošetřovné za únor

14.04.2021 20:05 Živnostníci podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) k dnešku vyplnili zhruba 9000 žádostí…

Hamáček v pondělí poletí do Moskvy jednat o ruské vakcíně

14.04.2021 17:11 Aktualizováno Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí odletí do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama