Projde zvýšení daní a státní rozpočet? Poslance čeká náročný týden

Poslanci se začnou příští týden zabývat návrhem státního rozpočtu na příští rok. Předlohu přijde do Sněmovny ve středu podpořit prezident Miloš Zeman. Na mimořádné schůzi budou poslanci v pátek pokračovat ve schvalování sporného zvýšení některých daní, zejména z tabákových výrobků, lihu a hazardu. Ve čtvrtek by se měli vrátit ke sledovanému projednávání výročních zpráv České televize.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Miroslav Kalousek
doporučujeme

Řádná schůze pokračuje od úterního odpoledne.

V případě státního rozpočtu schvaluje dolní komora v prvním čtení jeho základní parametry, tedy příjmy, výdaje a výši schodku. Deficit vláda navrhla 40miliardový, tedy stejný jako je letošní.

Rozpočtový výbor doporučil hlasy členů za ANO, ČSSD a KSČM plénu, aby základní rozpočtové údaje schválilo. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek neprosadil ve výboru doporučení, podle kterého by Sněmovna měla návrh rozpočtu vrátit vládě, aby snížila výdaje a schodek o 20 miliard korun. Pokud dolní komora základní údaje rozpočtu schválí, poslanci už budou moci navrhovat pouze přesuny peněz uvnitř rozpočtu.

Páteční mimořádnou schůzi k vládnímu daňovému balíčku nechali svolat vládní poslanci ANO a ČSSD, a také KSČM kvůli zdržovací taktice opozice. Kabinet se zvýšenými příjmy z některých daní v rozpočtu na příští rok počítá. Zvýšení daní obhajuje tvrzením, že vyšší ceny alkoholu a cigaret povedou k omezení jejich spotřeby. Podle opozice ale jde jen o vyšší přísun peněz do rozpočtu.

Zřejmě nejspornějším bodem předlohy je navrhované zdanění technických rezerv pojišťoven. Zejména opoziční poslanci podali desítky pozměňovacích návrhů, norma bude čelit i zamítnutí.

Návrh programu mimořádné schůze zahrnuje také zvýšení rodičovského příspěvku z 220.000 korun na 300.000 korun. Novelu podporuje i opozice, byť prosazuje například rozšíření okruhu rodin, které by měly od ledna na vyšší příspěvek nárok.

Odklady a průtahy v projednávání výročních zpráv České televize budí pozornost zejména kvůli tomu, že jejich dvojí neschválení by mohlo vést k odvolání televizní rady. Rada mimo jiné volí a odvolává ředitele. Některým poslanců se nelíbí zejména hospodaření veřejnoprávní televize, která se proti výtkám ohradila. Zastánci schválení zpráv mluví v souvislosti s průtahy o politickém tlaku na televizi a o snaze o její "normalizaci".

Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu dnes Sněmovnu vyzval, aby splnila svou zákonnou povinnost a o zprávách rozhodla v nejkratším možném termínu. Veřejnoprávní média čelí podle něj v poslední době kritice a tlaku z různých i politických stran. "Je třeba, aby zákonodárci neposilovali tento trend a naopak projednáním předložených zpráv jim umožnili fungovat v atmosféře právní předvídatelnosti a svobody," uvedl předseda správní rady výboru Michal Klíma.

V úterý by měli poslanci projednat z iniciativy opoziční KDU-ČSL stanovisko na podporu Izraele, proti aktivitám k bojkotu tohoto blízkovýchodního státu a proti antisemitismu. Pokračovat budou také v diskusi o situaci ve zdravotnictví, kterou si vyžádali komunisté.

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nedávno domluvil s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem na tom, že do zdravotnictví půjde příští rok prostřednictvím úhradové vyhlášky dalších 4,9 miliard korun navíc. Komunisté, kteří ve Sněmovně tolerují menšinovou vládu ANO a ČSSD, díky tomu ve středu zřejmě zvednou ruku pro schválení základních parametrů státního rozpočtu.

Na programu jsou i předlohy v prvním čtení. Jde například o vládní návrh ústavních změn na zakotvení pevných volebních obvodů pro senátní volby a také pevného termínu voleb do horní komory a do obecních a krajských zastupitelstev. V prvním čtení je také třeba novela, jež by zakázala tzv. množírny zvířat a zpřísnila by chov šelem, a dále poslanecká předloha k uzákonění 21. srpna jako významného dne k připomínce obětí invaze a okupace Československa vojsky bývalé Varšavské smlouvy v roce 1968.

Loading...
Vstupte do diskuze (30)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš vlepil facku statisícům Čechů. Vysmál se Milionu chvilek a řekl, co…

20.11.2019 22:02 Aktualizováno Výročí 17. listopadu se kromě jiného neslo i v duchu protestu proti premiérovi Andreji Babišovi.…

Drsný útok na šéfa lidovců? Kvůli Výbornému se naštval Šídlo, Veselovský a…

20.11.2019 21:38 Aktualizováno Marek Výborný v úterý oznámil, že na mimořádném sjezdu strany rezignuje na funkci předsedy KDU-ČSL.…

Ochranka prezidenta Zemana má oficiálně nového šéfa

20.11.2019 20:23 Útvar pro ochranu prezidenta ČR vede od pondělí 18. listopadu Martin Baláž, který byl dosud řízením…

Zeman může být v klidu. Pravomoci prezidenta se zatím měnit nebudou

20.11.2019 18:10 Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama