Pirátům radí bývalý detektiv. Policie ho propustila kvůli spolupráci s nimi

Někdejší detektiv Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jan Šmíd, jehož propustili kvůli jeho angažmá v politice, jelikož tím přestal být nezávislý, je opět u poradního stolu pirátské expertní skupiny pro vnitro a bezpečnost jako konzultant volebního programu. Momentálně je pověřen poskytnutím připomínek týkajících se návrhu s názvem povinné nahrávání zákroků.

Česká pirátská strana, ilustrační foto

"Zatím je to jen v hrubých obrysech, takže se k tomu nedá obecně vyjádřit,“ řekl konzultant. Ačkoliv už není u policie zaměstnán, i tak nepožádal o členství v pirátské straně, ačkoliv jí veřejně projevoval sympatie. Informoval o tom server novinky.cz

"Bohužel vzhledem ke své práci nemohu být straníkem. Jinak bych už dávno byl ve vašich řadách. Být pirátem je pro mě jedinou variantou, proto jsem již několik let vaším hrdým voličem," napsal Šmíd na pirátském fóru ještě v době, kdy byl policistou vyšetřujícím finanční kriminalitu.

V loňském dubnu vstoupil do řad členů pirátského expertního týmu pro vnitro a bezpečnost, čímž podle resortu vnitra a ústavních právníků jednal v rozporu se zákonem zakazujícím policejním příslušníků nejen členství v politických stranách, nýbrž i výkon činnosti v jejich prospěch. Policisté ale smějí kandidovat ve volbách za stranu jako nezávislé osobnosti.

Detektivovy politické aktivity vyvolaly velké vášně mezi politicky i v řadách bezpečnostních sborů. S jeho spoluprací s politickou stranou vyjádřil nesouhlas i policejní prezident Jan Švejdar, který jí označil za nepřípustnou.

Ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek se nakonec rozhodl se Šmídem rozvázat pracovní poměr. Kauzou se zabýval i bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny. Někdejší detektiv rezignaci odmítal s tím, že je ochoten se vzdát zastupitelského mandátu v Děčíně, což nakonec neučinil. 

Proti Šmídově odvolání protestovali dokonce i Piráti s tím, že jeho práce ve straně nijak neodporovala zákonům. Poslanec Lukáš Kolářík, který je bezpečnostním expertem Pirátů, se dokonce nechal slyšet, že strana podnikne příslušné právní kroky, k čemuž se ale nakonec neuchýlila.

"My se nesoudíme, protože se soudí sám pan Šmíd. Je ve sporu proti rozhodnutí šéfa NCOZ. Dohodli jsme se, že to nemá cenu dublovat,“ vysvětlil Kolářík postup své strany. Ostatně i v tomto spatřuje příčinu, proč se bývalý policista nakonec rozhodl nebýt členem Pirátů. V případě soudního vítězství by se totiž mohl vrátit ke své práci. Kdyby byl ale členem politické strany, tak už ne. Šmída podporují dokonce i policejní odbory, jejichž advokát jej dokonce i zastupuje. 

Povinné nahrávání zákroků

Pirátský poslanec si pak následně také pochvaloval Šmídovy rady, které považuje za cenné, jelikož často chybějí praktické zkušenosti při legislativě i vytváření volebních programů. Bývalý policista navíc projevil zájem o programový bod týkající se povinného nahrávání zákroků.

"Chceme, aby každý zákrok, nikoli úkon, ale zákrok – tedy v momentě, kdy policista říká ‚jménem zákona‘ – byl nahráván. Je třeba takto ochránit jednak policisty, protože na YouTubu často vídáme spoustu videí, která ale začínají až v půlce, a nevíme, co situaci předcházelo. A policisté pak vypadají, že situaci zbytečně eskalují,“ nastínil Kolářík.

„Chceme také chránit občany, že v případě druhého extrému, kdy by šlo o buzeraci ze strany policie, tak by jim to mohlo pomoci,“ uzavřel s tím, že bezpečnostní sbory už s kamerami ve veřejném terénu pracují a že by plošné opatření nemuselo být ani přílišnou finanční zátěží. 

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

V kauze Čapí hnízdo policie doplnila vyšetřování podle pokynů žalobce

17.09.2021 13:36 Aktualizováno V kauze Čapí hnízdo, ve které je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana…

Poslanci jednají o odvolání Lipovské. Volnému se to nelíbí

17.09.2021 13:24 Aktualizováno Poslanci se začali zabývat návrhem svého volebního výboru na odvolání radní Hany Lipovské z Rady…

Kulhánek povede českou delegaci na Valné shromáždění OSN

17.09.2021 12:20 Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku…

Související:

Právě se děje

reklama