Prudké zhoršení epidemie: Mimořádně zasedá Sněmovna, opozice chce slyšet od ministrů vyjádření

Ministři by se měli dnes při diskusi o schválení programu dnešní mimořádné schůze Poslanecké sněmovny obsáhleji vyjádřit k aktuálnímu turbulentnímu nárůstu potvrzených nákaz covidem-19. Novinářům to před zasedáním komory řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Markéta Pekarová Adamová
doporučujeme

K jiné diskusi než debatě poslanců s přednostním právem a ministrů totiž pravděpodobně nedojde, koaliční strany podle kuloárních informací neschválí program navržený opozicí, dodala.

Schůzi svolali poslanci opozičních ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN k některým koronavirovým předlohám. "Jdou zvěsti, že koalice nepřipustí schválení programu, ale doufám, že se nám podaří přesvědčit vládu, aby nestrkala hlavu do písku ještě hlouběji než nyní," řekla Adamová.

Na koaliční poslance apeloval i šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. "Představili jsme body, které jsou palčivé a jejich projednání může pomoci občanům. Pokud poslanci neschválí program, bude to koalice, kdo dělá obstrukce," uvedl.

Návrh programu mimořádné schůze nemohou poslanci upravovat. Buď jej jako celek schválí, nebo odmítnou. "Nový bod se zařadit nedá, ale myslím, že k tomu aktuálnímu dění, které je poměrně dramatické a turbulentní ohledně nárůstu počtu nakažených, by se měli ministři jednoznačně vyjádřit," uvedla Adamová. Využít by měli debatu poslanců s přednostním právem před hlasováním o programu. Situace si to podle Adamové žádá, širší vysvětlení postupu vlády a především to, jaké jsou její další plány, by si zasloužili slyšet poslanci i veřejnost.

Piráti plánují návrh schůze podpořit, řekl poslanec Mikuláš Ferjenčík. Také místopředseda SPD Radim Fiala uvedl, že jeho hnutí program podpoří. "O všech těchto věcech chceme jednat," řekl. I SPD se chce ptát, jak vláda chce ohledně koronaviru dál postupovat. Komunisté naopak návrh programu kritizují s tím, že body jsou součástí řádné schůze, která se bude konat příští týden. Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik proto svému klubu navrhne, aby kvůli tomu program schůze odmítl.

Česko ve středu zaznamenalo druhý denní přírůstek nad 1000 nových případů nákazy koronavirem, laboratoře potvrdily 1161 pozitivních testů. Je to o dva méně než v úterý, kdy byl nárůst rekordní. Počet aktuálně nakažených přesáhl 10.000, s nemocí covid-19 se nyní potýká 10.218 lidí, nejvíce od začátku epidemie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rezignace Vojtěcha? ANO chce odvést pozornost od korupční kauzy, říká pro…

24.09.2020 22:26 Aktualizováno Netají se se svým názorem. Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová se domnívá, že za odstoupením…

Babiš jednal v Bruselu o novém migračním paktu. Ocenil, že neobsahuje…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání…

Další skandál kolem rozesílání roušek. Jak pošta získala osobní údaje…

24.09.2020 17:20 Rozesílání ochranných prostředků seniorům prostřednictvím České pošty prověřuje Úřad pro ochranu…

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama