Prymula podle Schillerové může zůstat v Radě vlády

Za fatální chybu dnes označila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to, že se ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) a předseda poslanců Jaroslav Faltýnek (ANO) sešli přes zákaz v restauraci. Měli by to ještě vysvětlit, uvedla dnes Schillerová v pořadu Partie televizní stanice CNN Prima News.

Alena Schillerová
doporučujeme

Podle Schillerové je správné, že premiér Andrej Babiš (ANO) podal prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na odvolání Prymuly z ministerské funkce, ale nabídl mu, aby zůstal jako epidemiolog v Radě vlády pro zdravotní rizika.

"Určitě to vysvětlit musí, pokud to vysvětlit jde," uvedla Schillerová k nejasnostem a rozdílným vyjádřením ohledně obsahu schůzky, které se kromě Faltýnka a Prymuly zúčastnil i ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant a údajně ještě další dva lidé. Aktéři schůzky uvedli, že probírali záležitosti ohledně testování na koronavirus v Moravskoslezském kraji a nasazení zahraničních vojenských zdravotníků.

Podle Schillerové "není normální", aby takovéto věci řešili po setmění v restauraci, která musela být podle vládních opatření uzavřena. Prymula si myslí, že tím nepochybil. Vicepremiérka se také pozastavila nad tím, že Prymula své stanovisko poskytl až v pátek odpoledne po několika hodinách.

Faltýnek na rozdíl od Prymuly vyhověl výzvě předsedy vlády a ANO a rezignoval na funkci místopředsedy hnutí. Zda zůstane v čele poslaneckého klubu, bude záležet na této frakci. "Je to velmi komplikované, bude to velmi komplikované, bude to určitě složitá debata," uvedla Schillerová. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je pro ANO role Faltýnka v čele poslaneckého klubu důležitější a počítá s tím, že ho klub pravděpodobně podrží.

Vicepremiérka uvedla, že Prymulova výměna je v rukou prezidenta Miloše Zemana, který je "velice odpovědný člověk". "V této krizi si nemůžeme dovolit žádné prodlevy," uvedla. Zářijová výměna Prymuly za jeho předchůdce Adama Vojtěcha (za ANO) byla záležitostí jednoho dne, jmenování Prymulova nástupce je podle Babiše naplánováno až na čtvrtek. Podle Schillerové je to tím, že se Zeman chce s kandidátem na nového ministra, jehož jméno vicepremiérka podle svých slov nezná, blíže seznámit. Spekuluje se, že Prymulu by mohl ve funkci ministra vystřídat dětský hematolog a náměstek ředitele brněnské fakultní nemocnice Jan Blatný.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uzavření hranic pro vycestování bylo protiústavní, říká Rychetský.…

29.11.2020 21:33 Jarní uzavření hranic pro vycestování z České republiky, k němuž přistoupila vláda na začátku…

Opozice uvítala rozvolňování. Zároveň kritizuje vládu za chaos ohledně…

29.11.2020 17:11 Aktualizováno Předseda opoziční ODS Petr Fiala vítá plánované rozvolnění opatření proti koronaviru. Ocenil také,…

Rozvolnění posunuto z pondělí na čtvrtek. Podle Hamáčka a imunologů je to…

29.11.2020 16:07 Aktualizováno Vládou schválené rozvolnění protiepidemických opatření od čtvrtka považuje ministr vnitra a…

Lidovci chtějí, aby cestu Nejedlého do Ruska řešila Sněmovna. Postoj ANO…

29.11.2020 15:44 Lidovci budou usilovat o to, aby se cestou prezidentova poradce Martina Nejedlého do Ruska zabývala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama