Vláda debatu o rozpočtu nezvládla, stěžují si komunisté. Nespoří, přisadila si ODS

Deficit státního rozpočtu by měl letos dosáhnout půl bilionu korun, což je víc než v roce 2009, kdy byla celosvětová ekonomická krize. Zda jej ale podpoří Sněmovna, zůstává i nadále nejasné. Na začátku se pro něj nechtěli vyslovit komunisté, na jejichž toleranci je současný menšinový vládní kabinet závislý.

Miloslava Vostrá /KSČM/
doporučujeme

„Náš stranický orgán doporučil poslaneckému klubu, aby podpořil tento schodek,“ řekla v pořadu Pro a proti předsedkyně Rozpočtového výboru a komunistka Miloslava Vostrá. KSČM se pro rekordní schodek státní pokladny rozhodla hlasovat až poté, co jí vláda výměnou za něj slíbila větší platy sester v sociálních službách.

Nesouhlas s takto vysokým deficitem naopak vyjádřil místopředseda rozpočtového výboru a poslanec ODS Jan Skopeček, ačkoliv sám počítá s tím, že letošní rozpočet se bez mínusu neobejde. „Jde o obrovský deficit. A ze strany ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) nevidím ani elementární snahu o jakékoliv úspory aspoň provozního charakteru," zlobil se.

„O tom, v jaké výši budou, zatím jednáme a čekáme na výpočty. Ale schodek není činěn jen penězi, které jdou občanům a společnostem, ale také velmi nízkým výběrem daní v příjmové části," připomněla komunistka. Zároveň také kritizovala vládu za neseriózní jednání, které má právě za následek plýtvání časem na intenzivním jednání a objasňování.

"Vláda předložení návrhu státního rozpočtu nezvládla, a proto tak intenzivní jednání a vysvětlování, které jsme si mohli ušetřit. Nebylo od vlády seriózní předložit podklady na poslední chvíli a čekat, že někdo automaticky zvedne pro něco ruku," stěžovala si Vostrá

 "Částka na výdaje byla dána jednou položkou a nebylo specifikováno, kam výdaje vláda nasměruje. Kdyby ministerstvo doplnilo tyto údaje dříve, tak bychom si mohli ušetřit čas,“ dořekla.

Bude se všechno svádět na koronavirus?

"Už v únoru bylo zřejmé, že rozpočet je napjatý. Obávám se, že s koronavirem spláchne leccos z minulosti, a co by se jevilo jako chyba vlády, bude svedeno na virus," varoval Skopeček před budoucími problémy.

"Můžeme xkrát zmiňovat kolem deficitu slovo investice, ale to z něj nečiní menší deficit. V Rakousku a Německu už schvalují výrazné snížení daně z přidané hodnoty, aby nastartovali spotřebu. Místo složitých výdajových programů potřebujeme nechat peníze u lidí a firem, aby s nimi mohli sami nakládat," dopověděl.

Šéfka rozpočtového výboru byla v tomto směru optimističtější. "Čekalo se jen na finanční prostředky, všechno je schváleno a vysoutěženo. Také v oblasti dopravní infrastruktury budou peníze použity efektivně do konce roku,“ hájila nejen investiční část schodkové státní pokladny.

"Koronavirus nebyl kouzelným proutkem, po kterém se najedou bude stavět stokrát rychleji než posledních 15 let. Koronavirová krize ukázala, že stát je zbytnělý, pomalý a neefektivní, a mohla být příležitostí, abychom státu provedli redukční dietu,“ upozornil místopředseda.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovní debata o plánu EU se zvrtla ve spor o účast poslanců

09.07.2020 21:23 Aktualizováno Dnešní sněmovní debata o plánu Evropské unie na oživení evropské ekonomiky po koronavirové krizi…

Na nejvyšší ocenění Sněmovna navrhla Morávka, Balabána a Mašína

09.07.2020 19:13 Aktualizováno Na udělení nejvyššího státního vyznamenání Řádu bílého lva Sněmovna navrhla prezidentu Miloši…

KSČM žádá po hnutí ANO podporu prodloužení dovolené o týden

09.07.2020 18:35 Aktualizováno Komunisté žádají po hnutí ANO podporu pro svůj návrh na prodloužení zákonné dovolené pro…

EU pošle členským státům peníze. Investujme do budoucnosti, vyzývá…

09.07.2020 17:53 Evropská unie je připravena vyčlenit ze svého rozpočtu 750 miliard eur na záchranu ekonomik…

Související:

Právě se děje

Další zprávy