Radim Lauko je opět členem ČSSD, spor se táhl několik let

Dlouholetý spor ostravského komunálního politika Radima Lauka a ČSSD kvůli jeho vyloučení v roce 2012 skončil dnes smírem. Devětatřicetiletý muž je podle dohody mezi stranami opět členem sociální demokracie a bude zařazen do místní organizace, která přebrala členy po zrušené buňce v Ostravě-Výškovicích. Pražský městský soud proto poté, co Lauko vzal zbytek svoji žaloby zpět, řízení zastavil.

Ilustrační foto
doporučujeme

Strany se dnes dohodly, že je pro případ zásadní už dříve vynesený rozsudek městského soudu, který zpochybnil začátek celého procesu Laukova vyloučení. Není proto nutné ještě znovu výslovně rušit usnesení okresní konference, které na něj navazovalo. Advokát ČSSD Martin Vlk před počátkem jednání prohlásil, že Lauko už mezi členy sociální demokracie byl zařazen.

"Já bych předpokládal, že mě někdo bude kontaktovat," reagoval komunální politik. Podle svého vyjádření měl v případě, že opět patří do sociální demokracie, dostat pozvánku na některé zasedání. Podle Vlka se však o své členství měl starat sám Lauko.

Obě strany se nakonec dohodly, že muž s rozsudkem dorazí na krajské předsednictvo ČSSD v Moravskoslezském kraji, aby ho zařadilo do příslušné místní organizace. Vlk bude informovat o tomto postupu krajskou tajemnici, aby předem věděla, jak má postupovat.

"Jsem rád za ten smír. Chci se stát znovu členem," řekl ČTK po skončení jednání Lauko. Na předsednictvo chce dorazit v nejbližších dnech. "Hodnoty ČSSD sdílím a vždy jsem je sdílel," dodal. Určité výhrady k politice strany má.

O zrušení členství bývalého místostarosty ostravské městské části Jih rozhodli sociální demokraté na okresní konferenci v roce 2012, Lauko se však proti rozhodnutí odvolal. Jeho odchodem se proto zabývala ČSSD znovu na krajské konferenci o rok později, kdy se opakovaně rozhodlo o jeho vyloučení. Lauko nakonec přišel i o funkci místostarosty. Ostravská ČSSD pak zrušila i místní organizaci v městské části Výškovice. Jedním z důvodů bylo údajné napojení většiny jejich členů právě na Lauka.

Lauko se bránil žalobou u pražského obvodního soudu, odvolání v roce 2016 řešil pražský městský soud. Obě instance rozhodly v jeho prospěch.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda rozhodne o zpřísnění opatření, ve hře je třeba noční zákaz vycházení

26.10.2020 20:43 V rámci Národní ekonomické rady vlády (NERV) panuje poměrně široká shoda na dalším zpřísnění…

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu, daňové sazby mají být 15 a 23 procent

26.10.2020 18:22 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho…

Firmy bojují o přežití. Vláda prodloužila program Antivirus B do konce roku

26.10.2020 17:24 Aktualizováno Vláda prodloužila do konce roku vyplácení příspěvků na náhrady mezd z programu Antivirus firmám,…

Babiš navrhl další uvolnění pravidel pro sestavování rozpočtů

26.10.2020 17:15 Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl společně se záměrem zrušit superhrubou mzdu i další rozvolnění…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama