Rafaj už dávno neměl být v čele ÚOHS, zní z řad opozice po jeho rezignaci

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj měl podle opozičních stran v čele úřadu skončit už dříve vzhledem ke ztrátě důvěryhodnosti. Sdělili to ČTK. Rafaj dnes předal prezidentu Miloši Zemanovi rezignaci na svou funkci k 1. prosinci. Strany žádají transparentní výběr jeho nástupce.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)

Podle Pirátů či protikorupčních organizací Transparency International (TI) a Rekonstrukce státu by se mělo konat veřejné výběrové řízení.

Šéf ÚOHS v poslední době čelil kritice například kvůli tomu, jak úřad postupoval v tendru na nový mýtný systém. Jeho odstoupení žádali v posledních měsících i koaliční ANO a ČSSD. Rafaj trvá na tom, že se nedopustil žádného jednání, kterým by ohrozil nestrannost a nezávislost rozhodování. "K odchodu jsme ho vyzývali už před rokem. Je dobře, že skončil, i když s velkým zpožděním," napsal ČTK první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.

Také Piráti v prohlášení zaslaném ČTK uvedli, že na skandály kolem Rafaje upozorňovali už od loňského července. "Nástupce předsedy ÚOHS by měl projít veřejným výběrovým řízením, což je náš dlouhodobý požadavek vůči vládě a premiérovi. Vláda se může inspirovat na Slovensku, kde se předseda úřadu jmenuje na základě výběrového řízení, jehož součástí je veřejné slyšení kandidátů," uvedla strana.

Šéfa KSČM Vojtěcha Filipa informace o rezignaci nepřekvapily. "Odstoupení se dalo očekávat. Pokud jde o nového předsedu, je to věcí vlády a prezidenta. Myslím, že by to měl být člověk se zkušeností jak se státní správou, tak se soukromým sektorem," napsal Filip ČTK. Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že Rafaj ztratil důvěru. "Jeho rezignace je logickým krokem," dodal.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové měl Rafaj vzhledem k četným kauzám a ztrátě důvěryhodnosti skončit už dávno. "Nástupce by měl být vybrán zejména transparentně, hlavně by ale bylo potřeba změnit pravomoci předsedy úřadu tak, aby v oblasti veřejných zakázek, kde se točí miliardy, nebyla koncentrovaná tak velká moc do rukou jednoho člověka," uvedla. Pravomoci by měla vykonávat rada složená z několika lidí, což ale vyžaduje změnu zákona, dodala.

Také podle Pirátů zákon nepřiměřeně koncentruje moc v rukou jediného člověka. "Reforma by kromě dekoncentrace při rozhodování měla zajistit kvalitní metodickou podporu zadavatelům při zadávání zakázek. Metodiky a školení pro zadavatele by konečně připravoval stejný úřad, který kontroluje dodržování pravidel," navrhuje v tiskové zprávě místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti).

TI na twitteru uvedla, že se tlak protikorupčních organizací vyplatil. "Po odvolání (Rafaje) jsme volali přes rok a jsme rádi, že rezignoval. Neusínáme na vavřínech, protože nyní je třeba nastavit otevřené výběrové řízení, které umožní najít kvalitního, profesionálního a odvážného šéfa této klíčové instituce," napsala organizace. Právník Rekonstrukce státu Věnek Bonuš označil za klíčové, aby nebyl nový šéf vybrán zákulisní politickou dohodou. "Také příští předseda pravděpodobně bude muset čelit velkým korupčním tlakům, a proto úřad do budoucna potřebuje systémovou reformu," uvedl.

Studentským volbám vévodily obě opoziční koalice

21.09.2021 18:30 Aktualizováno Studentské volby do Sněmovny vyhrála koalice Piráti a Starostové, která získala 30,4 procenta hlasů…

Tendr na Dukovany by mohla vypsat ještě současná vláda, připustil to…

21.09.2021 17:27 Tendr na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by mohla po sněmovních volbách oficiálně…

MPSV vyplatilo poradcům přes 4 miliony, Stropnický mezi nimi není

21.09.2021 16:48 Ministerstvo práce vyplatilo v prvním pololetí za poradenské služby přes 4,2 milionu korun. Většinu…

Prezident Zeman ani dnes neopustí nemocnici

21.09.2021 15:42 Prezident Miloš Zeman ještě dnes zůstane v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). ČTK to potvrdila…

Maláčová předloží vládě návrh krizového ošetřovného pro případ zavírání…

21.09.2021 14:52 Aktualizováno Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení…

Schillerová kritizuje očekávaný růst sazeb ČNB

21.09.2021 11:10 Očekávané zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou není podle ministryně financí Aleny…

Růst minimální mzdy na 18.000 Kč je mimo debatu, míní Schillerová

21.09.2021 10:29 Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15.200 na 18.000 korun je mimo debatu. Na…

Policie opět navrhuje obžalovat premiéra Babiše

20.09.2021 20:57 Pražští kriminalisté dnes předali doplněný vyšetřovací spis v dotační kauze Čapí hnízdo Městskému…

Zeman nadále zůstává v nemocnici. Jde o jeho nejdelší hospitalizaci

20.09.2021 19:46 Prezident Miloš Zeman i dnes zůstával v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze.…

Vláda chce těsně před volbami zmrazit platy politiků

20.09.2021 15:53 Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. Dnes…

Související:

Právě se děje

reklama