Rakušan má letošní 17. listopad za unikátní kvůli absenci KSČM v Parlamentu

Letošní 17. listopad je unikátní, poprvé se slaví bez komunistů v Parlamentu, řekl dnes novinářům předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vít Rakušan u památníku listopadových událostí na Národní třídě v Praze. Považuje za nutné spojovat společnost a potlačit předsudky. V říjnových volbách se komunisté poprvé po 30 letech nedostali do Poslanecké sněmovny; v Senátu zástupce nemají.

Rakušan uvedl, že když viděl, jak si komunisté balí věci z poslaneckých kanceláří, neměl žádný sentiment. Jedna éra skončila, otvírá se nová kapitola, řekl pravděpodobný ministr vnitra v budoucí vládě, kterou sestavují koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN.

Očekává, že prezident Miloš Zeman k některým kandidátům na ministry vyjádří své emoce a postoje. Strany je ale podle Rakušana vybírali pečlivě a ručí za ně věcně i politicky. Dnes hlavu státu navštíví v Ústřední vojenské nemocnici kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS). Rakušan od schůzky očekává, že půjde o konzultace. Považoval by za symbolické, kdyby 17. listopadu jmenoval Zeman Fialu premiérem, hlavní podle něj ale je, aby nová vláda začala naplno fungovat do konce roku.

Před novým kabinetem bude podle Rakušana obrovská odpovědnost vzhledem k energetické a covidové krizi, velké inflaci či rozdělení společnosti. "Jediná cesta, jak se dá společnost spojovat, je zabít v sobě předsudky k jiným regionům, sociálně jinak postaveným lidem a jejich problémy vnímat jako relevantní. Zabít v nás nějaké snobství, kdy se občas nahlíží na jinou část společnosti okamžitě skrze nějaký silný předsudek a negativní emoci. To nemůžeme dělat, to je společensky dlouhodobě neudržitelné," řekl Rakušan.

Lidé při jeho příchodu na Národní třídu tleskali a skandovali, zástupci STAN se podle zpravodaje ČTK dočkali ještě většího potlesku než Piráti. Podle Rakušana je potěšující, že jeho hnutí nikdy nebylo tím, na které by se pískalo. Byl by rád, kdyby tomu tak bylo i za rok či za dva, až STAN ponese vládní odpovědnost.

Zároveň bylo slyšet skandování "Ještě Hrad!" K vlastní možné kandidatuře na prezidenta se ale Rakušan nevyjádřil. "Rozuměl jsem tomu tak, že máme všichni najít společného kandidáta a za rok a půl přinést dobrou změnu na Pražský hrad. Nebral jsem si to nějak osobně," řekl. Na sobě měl odznáček s bývalým prezidentem Václavem Havlem, který podle Rakušana k úřadu dorostl životní zkušeností i moudrostí.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš novinářům řekl, že 17. listopad je pro něj jak inspirativně, tak emočně velmi silný zážitek. Za důležitou pro demokracii považuje vzdělanou a informovanou společnost, která dokáže čelit nástrahám minulým, ale i budoucím. S tímto datem má spojenou i další důležitou životní událost - před šesti lety se oženil s manželkou Lydií.

Také Bartoš hovořil o rozdělené společnosti. Není to podle něj problém jen České republiky, krizi důvěry v instituce a demokracii čelí hodně států. "Je úkolem politiků i nové vlády najít smír, vystupovat tak, aby nikdo nebyl na vedlejší koleji, aby člověk s jiným názorem byl pochopen, aby cesta ke spojení vedla skrz dialog, ne přes nějaké ukazování prstem a další rozdělování," řekl. Někteří lidé i politici podle něj krizi důvěry, ale i covidovou krizi zneužívají pro soukromé či politické účely.

Související

Více souvisejících

Vít Rakušan (STAN) Ivan Bartoš (Piráti) 17. listopad 1989

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy