Rakušan řadí nynější volby mezi ty nejdůležitější po roce 1989

Předseda STAN Vít Rakušan pokládá nynější sněmovní volby za jedny z nejdůležitějších po roce 1989. Přál by si proto vysokou účast a zájem mladých lidí. O vítězi podle něj nebude jasno do poslední minuty, volební výsledek tří nejsilnějších uskupení se může pohybovat kolem 25 procent. Rakušan to dnes řekl novinářům poté, co odevzdal svůj hlas v Kolíně.

Vít Rakušan

"Z mého pohledu jsou tyhle volby zcela zásadní. Je to křižovatka, kam se naše země bude vyvíjet. Považuji je opravdu za jedny z těch nejdůležitějších, které jsme po listopadu měli, a využít svého práva je opravdu to nejjednodušší, co mohou lidé udělat," uvedl Rakušan, který by si přál volební účast alespoň 69 nebo 70 procent. Před čtyřmi lety přišlo k urnám téměř 61 procent oprávněných voličů.

Předseda STAN věří, že koalice Pirátů a Starostů se minimálně přiblíží k závazku, který si dala, tedy získat 25 procent hlasů. Odhaduje, že napínavý souboj se povede nejen mezi třemi nejsilnějšími subjekty, ale i dole u pětiprocentní hranice nutné pro vstup do Sněmovny. Věří, že jeho uskupení nakonec získá víc, než mu předpovídaly průzkumy.

V minulých volbách v roce 2017 hnutí STAN kandidovalo samostatně a získalo 5,18 procenta hlasů a šest mandátů. Piráti měli 10,79 procenta a ve Sněmovně obhajují 22 křesel. Za hlavního adepta na vítěze voleb je považováno vládní hnutí ANO, které mělo dosud 78 mandátů.

Rakušan novinářům po odchodu z volební místnosti řekl, že využil možnosti preferenčních hlasů, přičemž nekroužkoval jen kandidáty svého hnutí. Pokud jde o povolební jednání s prezidentem Milošem Zemanem, koalice podle něj respektuje, že není v nejlepším zdravotním stavu, a počká, až ji sám osloví. Nezávisle na tom ale okamžitě začnou povolební jednání stran.

Starostové a Piráti spoléhají na to, že se jim podaří s koalicí Spolu vytvořit ve Sněmovně většinu a dosáhnout změny vlády. Rakušan zopakoval, že jeho uskupení nebude jednat s ANO, SPD ani KSČM. S ostatními stranami diskusi určitě nevylučuje, přestože například lídr Přísahy Robert Šlachta se podle něj vůči Pirátům a STAN v televizních diskusích ostře vymezoval a zájem musí být oboustranný.

Nynější sněmovní volby jsou osmé v historii samostatné České republiky. O 200 poslaneckých křesel letos usiluje 5242 kandidátů, které nominovalo 22 volebních uskupení. V porovnání s předchozími sněmovními volbami v roce 2017 mají voliči výběr užší.

Koalice Spolu představila Národní institut pro zvládnutí pandemie

28.10.2021 16:11 Koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) vytvořila osmadvacetičlennou odbornou skupinu pro řešení…

Babiš večer vystoupí s projevem ke státnímu svátku

28.10.2021 13:05 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes večer vystoupí s projevem, jeho tématem bude dnešní státní svátek…

Klaus: Česko stojí na křižovatce, začíná jít o všechno. Zkritizoval snahy…

28.10.2021 12:49 Česko opět stojí na klíčové křižovatce, na které začíná jít o všechno. V Míčovně na Pražském hradě…

Maláčová žádá Babiše o svolání vlády, jako řešení vidí dotace pro…

27.10.2021 20:35 Aktualizováno Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) požádala premiéra Andreje Babiše (ANO) o…

Nemáme nástroje k řešení dopadů cen energií, tvrdí ministerstvo práce

27.10.2021 16:53 Aktualizováno Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) oznámilo, že nemá žádné nástroje, s jejichž pomocí by…

Vláda by mohla o růstu minimální mzdy rozhodnout 5. listopadu

27.10.2021 15:49 Vláda by o zvýšení minimální mzdy pro příští rok mohla rozhodovat v pátek 5. listopadu.…

Česko se hodlá co nejaktivněji zapojit do přípravy nové Strategické…

27.10.2021 14:41 Česká republika se hodlá co nejaktivněji zapojit do přípravy nové Strategické koncepce…

NCOZ prověřuje okolí prezidenta Zemana ve dvou samostatných kauzách

27.10.2021 14:08 Aktualizováno Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) začali prověřovat okolí prezidenta…

Podle Babiše je rozhodnutí Senátu o zvýšení platů politiků podvod nové…

27.10.2021 12:49 Aktualizováno Rozhodnutí Senátu, který dnes zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních…

Vystrčil jednal s tchajwanským ministrem o hospodářské spolupráci či…

27.10.2021 12:21 Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes jednal s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wuem o…

Související:

Právě se děje

reklama