David Rath má dnes nastoupit do vězení: Předtím si zašel k zubaři a vzkázal...

Bývalý středočeský hejtman David Rath musí do pondělního večera nastoupit do pražské věznice v Ruzyni. Má si odpykat sedmiletý trest za korupci při zadávání tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku.

David Rath
doporučujeme

Výzvu k nástupu obdržel bývalý středočeský hejtman David Rath ve středu ráno. Nástupu se vyhýbat nehodlá, musí ale předat praxi ve své hostivické ordinaci a splnit si i další povinnosti.

Rathovi byl uložený také peněžitý trest ve výši deseti milionů korun. Pokud by částku neuhradil, jeho pobyt ve vězení by se mohl prodloužit o 2,5 roků.

V pondělí ráno Ratha zastihl štáb TV Nova před jeho domem v Hostivici. Tvrdil, že se vrací od zubaře, pak se ještě zastaví v kanceláři a až poté nastoupí do vězení. Řekl také, že si cítí jako oběť a politický vězeň.

Policisté zadrželi Davida Ratha v květnu 2012 ve chvíli, kdy měl u sebe sedm milionů korun v hotovosti. Následovalo obvinění, vazba a hlavní líčení v obou kauzách. Případ se táhl přes sedm let.

V kauze bylo obžalováno dalších deset lidí. Také některé z nich uznal soud vinnými. Jednalo se o manžele Kottovi, kteří spolu s Rathem figurují i v takzvané druhé větvi korupční kauzy. V první kauze se řešily údajné úplatky při opravě hostivického gymnázia a zámku v Buštěhradu. V druhé kauze se mimo jiné řešili zakázky pro několik středočeských nemocnic.

Bývalý politik po vynesení rozsudku řekl, že sedmileté vězení považuje za nepřiměřeně tvrdé. Zvažuje, zda se bude i z vězení dostavovat na dosud pokračující soudní jednání v jeho případech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanovu stížnost ve sporu o Ošťádalovu profesuru zamítl soud

15.01.2021 16:13 Aktualizováno Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost prezidenta Miloše Zemana proti verdiktu, podle kterého…

Operátoři o ověřovacích SMS k očkování nevěděli, tvrdí asociace

15.01.2021 11:23 Operátoři se dozvěděli o požadavku státu na SMS ověření při registraci k očkování proti nemoci…

Registrace k očkování je fiasko. Babišova vláda za půl roku neudělala…

15.01.2021 10:46 Aktualizováno Opoziční politici kritizují dnešní start registrací k očkování, ale i další záležitosti spojené s…

Babišova vláda zase selhala. Opozice kritizuje nedostatek dat o očkovaných…

14.01.2021 21:33 Aktualizováno Vláda se snaží klíčová data o koronavirové pandemii i přes výzvy opozice a expertů dlouhodobě tajit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama