Rath možná bude sedět ve vězení déle. Bývalý hejtman nemá potřebné peníze

Tuto sobotu skončí lhůta na splacení trestu Davida Ratha, ten ale nemá na jeho úhradu peníze. Bývalému středočeskému hejtmanovi proto hrozí, že ve vězení stráví déle, než by musel.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

David Rath
doporučujeme

David Rath nemá finanční prostředky na to, aby uhradil druhou polovinu peněžitého trestu, řekl deníku Právo jeden z jeho obhájců Roman Jelínek. Požádal proto o prominutí zbytku trestu. První splátku, pět milionů korun, zaplatil bývalý středočeský hejtman za ČSSD ve druhé polovině února s několikadenním zpožděním.

Rath si od loňského října odpykává sedmiletý trest. Pokud by nedodržel termín druhé splátky, mohl by mu soud prodloužit jeho pobyt ve vězení o dva a půl roku. „Krajský soud v Praze neeviduje žádnou další platbu na úhradu zbývající části peněžitého trestu uloženého Davidu Rathovi,“ sdělila ve středu mluvčí středočeského soudu Hana Černá deníku Právo.

Rath podle jeho obhájce požádal soud o nařízení výkonu exekuce prodeje na nemovitost, kterou vlastní se svým bratrem. „Klient prostě nemá žádné volné finanční prostředky, z tohoto důvodu požádal soud i o prominutí zbytku peněžitého trestu,“ uvedl Jelínek.

Mělo by jít o dům ve středních Čechách, kde činí Rathův podíl prý něco kolem devíti miliónů. Navíc podle Jelínka odsouzenému dluží za využívaní vily Michal Rath, bratr bývalého středočeského hejtmana, zhruba dva až dva a půl milionu korun. „I na tuto pohledávku by mohl soud nařídit výkon exekuce,“ podotkl obhájce.

Mluvčí středočeského soudu potvrdila přijetí žádosti o prominutí zbytku peněžitého trestu. Podle jejích slov soud vyčká, zda bude splátka zaplacena ve stanovené lhůtě, a až potom zváží podanou žádost. „Volba konkrétního postupu je následně především na příslušném exekutorovi,“ nastínila Černá.

Bratři Rathové mezi sebou navíc vedou spor o dědictví po zemřelém otci. V soudní úschovně má Rath podle Jelínka zhruba 1,3 milionu korun, které policie zabavila v trezoru jeho otce Ratmíra Ratha. „Pokud by byly všechny tyto spory vyřešeny, tak by na úhradu zbytku trestu klient peníze měl,“ dodal Jelínek.

Letos v lednu dostal Rath za další část své kauzy od jiného senátu středočeského krajského soudu trest za korupci a manipulace se zakázkami krajských nemocnic. Trestem je zaplacení osmnáct milionu korun a osmileté vězení. Tento verdikt zatím není pravomocný a řešit ho bude pražský vrchní soud.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovinsko podle Babiše nemá důvod k vyřazení Česka ze seznamu bezpečných…

03.07.2020 09:44 Slovinsko nemá podle premiéra Andreje Babiše (ANO) důvod k vynětí Česka ze seznamu bezpečných zemí…

Majetková přiznání letos neodevzdalo zhruba 3150 veřejných funkcionářů

03.07.2020 09:40 Majetková přiznání letos ministerstvu spravedlnosti včas neodevzdalo zhruba 3150 veřejných…

Skandální vyjádření člena KSČM. Tvrdí, že o vině Horákové není pochyb

03.07.2020 09:15 KSČM řeší skandál, kdy jeden z jejích straníků Tomáš Kalaba pobouřil část veřejnosti svými výroky,…

Není důvod, proč bychom před Čínou měli klečet, říká pro EZ šéf ODS Fiala

03.07.2020 08:50 ROZHOVOR - Plně podporuje stranického kolegu a stojí za ním. Předseda ODS Petr Fiala schvaluje, aby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy