Rekonstrukce státu: Novela zákona o žalobcích se musí rychle schválit, i kvůli Čapímu hnízdu

Protikorupční organizace sdružené v Rekonstrukci státu vyzvaly poslance a senátory k co nejrychlejšímu schválení novely zákona o státním zastupitelství, která by vzala vládě možnost kdykoli odvolat nejvyššího státního zástupce. Zajistilo by to nezávislost pozice Pavla Zemana, který bude přezkoumávat zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Pavel Zeman
doporučujeme

Poslaneckou novelu předloženou společně Piráty, ODS a KDU-ČSL je podle Rekonstrukce státu možné přijmout tak, aby platila už letos v listopadu. 

Nejvyšší žalobce Zeman nyní podle sdružení nemá zajištěnou nezávislou pozici při posuzování živé trestní kauzy, čímž je zásadně ohrožena rovnost před zákonem jako jeden z klíčových pilířů demokratického právního státu.

"Situace je výrazně závažnější než doposud a vyžaduje neodkladné řešení. Proto apelujeme na poslance, aby přišli s okamžitou reakcí, schválili v nejkratším možném termínu potřebnou novelu zákona o státním zastupitelství a zajistili tak, aby přezkum rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo nebyl zatížen jakýmikoli pochybnostmi o nezávislém posouzení případu nejvyšším státním zástupcem," píšou signatáři v dopise. Pokud podle nich nebude novela zákona urychleně přijata, může být důvěra veřejnosti v nezávislý výkon veřejné žaloby zásadně otřesena.

Sněmovna může podle Rekonstrukce státu poslaneckou novelu předloženou ke schválení ve zkráceném legislativním procesu schválit již v prvním čtení, a to 24. září. Alternativou může být také schválení vládního návrhu s pozměňovacím návrhem pirátského poslance Jakuba Michálka 27. září.

Vládní předloha souvisí se vznikem Úřadu evropského veřejného žalobce. Senát může následně schválit novelu zákona na nejbližší schůzi, případně i na mimořádné schůzi svolané za tímto účelem. Po podpisu prezidentem může zákon vstoupit v účinnost 15. dnem od vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Autory dopisu jsou Pavel Franc z mezinárodního týmu právníků Frank Bold, předseda Oživení Marek Zelenka, Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti, Jiří Skuhrovec z think tanku EcoLab a Michal Bláha z Hlídače státu. Dopisem navazují na předchozí aktivity sdružení s cílem posílit nezávislost justice, loni v dubnu vyzvali například k přijetí Sedmi pojistek pro nezávislost justice.

Městské státní zastupitelství v Praze minulý týden v pátek zastavilo trestní stíhání premiéra Babiše a dalších lidí v kauze kolem padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. Státní zástupce dnes na infodesce rozhodnutí zveřejnil. Značná část 90stránkového usnesení je začerněná, protože spis putuje k nejvyššímu státnímu zástupci, který může verdikt zrušit. Zveřejnění některých údajů by mohlo ohrozit výsledek tohoto řízení.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna bude burácet. Poslance zaměstná zvýšení daní i Česká televize

20.10.2019 12:16 Poslanci se začnou příští týden zabývat návrhem státního rozpočtu na příští rok. Předlohu přijde do…

28. říjen se blíží. Koho Zeman vyznamená? Babiš už seznam podepsal

20.10.2019 09:26 Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica…

Miloš Zeman v nemocnici. Zabral půl patra a kuřárnu, mohou k němu jen…

20.10.2019 02:34 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman stráví víkend pod dohledem lékařů v Ústřední vojenské nemocnici v pražských…

"Nechceme tvrdý brexit na Halloween." České politiky znepokojuje porážka…

19.10.2019 21:50 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) lituje dnešního rozhodnutí britského parlamentu, který odsunul schválení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama