Reportáž z volebního štábu za časů koronaviru: Místo občerstvení dezinfekce. Chcete deštník?

REPORTÁŽ – Choulili se do kabátů, aby se částečně uchránili před chladem, který způsoboval ostrý vítr a bičující déšť. Politici ODS stejně prokřehlosti neunikli. Narůstající koronavirová pandemie vyhnala volební štáb do přilehlého dvora restaurace La Cassa, která sídlí doslova několik kroků od sídla demokratů v pražské Truhlářské ulici. „Kvůli epidemiologické situaci musíme být venku,“ vysvětloval bojové podmínky tiskový mluvčí strany Václav Smolka.

Petr Fiala

Roušky měli nasazené i pod širým nebem, z něhož se vytrvale snášela voda. Štáb ODS při sledování výsledků druhého kola senátních voleb nechtěl nic podcenit. Páteční denní nárůst nakažených v počtu téměř devíti tisíc nových pacientů s covidem-19 vyděsil úplně všechny. Místo tradičního občerstvení se nabízela jen dezinfekce.

Improvizované podmínky netěšily nikoho. Fotografové žehrali na kapky vody, které se jim usazovaly na objektivech. „Zatraceně, zase se mně mlží sklo,“ zlobil se jeden z fotoreportérů. Starosti měli i redaktoři.  Kdo nezabral místo pod balkony, které vytvářely přístřeší, museli na déšť. „Nezničím si techniku, půjdu do restaurace,“ vyřešil jeden z žurnalistů dilema.

Slotě statečně čelí novopečená senátorka Miroslava Němcová. Po skončení části, v níž demokraté hodnotili průběžné výsledky, neprchá do sídla ODS v Truhlářské ulici. Setrvává v průchodu, aby poskytla, jaké má dojmy ze zvolení. Sice sem nezatéká, ale prohánějící se vichr čechrá vlasy a pocitovou teplotu sráží dolů. Vítězka klání na Praze 1 chlad nevnímá. Rozohnilo ji vyjádření prezidenta Miloše Zemana, který uvedl, aby neschopní zkrachovali a umělci vyhladověli.

Televizní štáby ani hrstka reportérů nic nebalí. Kdo chce mít vyjádření opozice k současnému počínaní vlády, musí v nevlídných podmínkách minimálně hodinu setrvat. „Začíná být pořádná kosa,“ postesknou si kameramani před pódiem. Oproti reportérům jsou chráněni stanovým přístřeškem, a to kvůli technice.

Je sedmnáct hodin a do průchodu vchází předseda ODS Petr Fiala, který gentlemansky dělá prostor pro předsedkyni TOP 09 Markéru Pekarovou Adamovou. Na sobě má modrý kabát, jako by chtěla vyjádřit úctu hostiteli, pro něhož je tato barva symbolem. Trojici rázným krokem doplňuje první muž lidovců Marian Jurečka. Známé tváře zlákaly i personál tamní restaurace, který pozorně naslouchá vyjádření opozice.

Messi v Olomouci? Bylo by to fajn, zasní se šéf lidovců

V momentě, kdy Petr Fiala hřímá nad nedostatky vlády, zabouří i z nebes. Déšť nabírá na intenzitě, a proto tým ODS nabízí naslouchajícím deštníky.  „Schovejte se, ať nenastydnete,“ říká ochotný muž. Z hloučku se však ozve: „Psst, mluví předseda, neslyšíme.“

A ticho je nutné. Předsedkyně TOP 09 totiž prohlásí, že předseda hnutí STAN Vít Rakušan  a lídr Pirátů Ivan Bartoš odmítli na setkání opozice přijít. Najednou přiskočí  Fiala i Jurečka a promění se v diplomaty. Ubezpečují, že k žádnému konfliktu uvnitř opozice nedochází. „Nemohli přijít, nic jiného v tom nehledejte,“ chopí se slova lidovec.

Pak už se žádný falešný tón nevyskytne a Fiala hostům v průchodu děkuje, že přišli. „Rádi jsme vás navštívili,“ slyší shodně od obou. Zatímco vládce ODS míří do tepla sídla strany, Markéta Pekarová Adamová i Marian Jurečka míří ke svým vozům. Žurnalisté, kteří s nimi chtějí ještě mluvit, je na moment zdrží. Atmosféra je už uvolněná, a tak se řeč stočí i na fotbal, neboť Jurečka je velkým příznivcem Sigmy Olomouc. Nedávno vyslovil přání, že by si přál, aby za ni hrál Lionel Messi. „Bylo by to fajn,“ pousměje se.

Blíží se osmnáctá hodina. Volební štáb, včetně ozvučení je záhy uklizen. Kdo nemá redakci blízko, jde do přilehlé restaurace. Objednávka je jasná. „Prosím o horký čaj,“ slyší nejčastěji servírka. Všem je ale jasné, že se dlouho zdržet nemohou, neboť v osm hodin večer musí personál hosty vyhnat. Epidemiologická situace prostě zase mění zavedené pořádky. Odbíjí dvacátá hodina, restaurace zhasíná a vše v okolí dvora potemní.

Výsledky voleb v Německu jsou nevídané. Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 21:28 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

Zklamání i odhodlání. Kandidáti na kancléře popsali své pocity z…

26.09.2021 20:06 Podle dosavadních prognóz a výsledků zvítězili v německých volbách sociální demokraté (SPD) Olafa…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Václav Klaus je stále hospitalizován v nemocnici

26.09.2021 18:48 Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to dnes řekl Petr…

Havlíček odmítá účast ve vládě, která prosazuje vystoupení z EU

26.09.2021 17:57 Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) si nedovede představit, že by byl ve vládě, která by…

Spolek oslavující komunismus odhalil sochu pohraničníka. Zvrácenost, říká…

26.09.2021 15:05 Jsou znechucení adorací Pohraniční stráže, která na železné oponě připravila o život 282 lidí…

Spolu posiluje, dohání hnutí ANO, ukazuje průzkum

26.09.2021 14:18 Aktualizováno Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Havlíček: Vláda chce formou energetických šeků přispět na ceny energií…

26.09.2021 13:43 Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba…

V pondělí zřejmě bude jasno, jestli se platy plošně zvýší

25.09.2021 15:43 Zaměstnanci státu a veřejných služeb by mohli mít v pondělí jasno, o kolik by se jim v od ledna…

ČSSD se dostane do Sněmovny, myslí si Hamáček

25.09.2021 14:42 Česká strana sociálně demokratická dnes na brněnském výstavišti zahájila "ostrou" fázi kampaně před…

Kolik se dá vydělat na volbách? Stranám jde o stovky milionů korun

25.09.2021 08:11 Strany, hnutí a koalice soupeří ve sněmovních volbách vedle politického vlivu v zemi přeneseně také…

Babiš půjde na třetí dávku očkování den před sněmovními volbami

24.09.2021 22:01 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechá přeočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ve čtvrtek 7.…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

24.09.2021 22:00 Aktualizováno Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Související:

Právě se děje

reklama