Rodičovský příspěvek: Komu a o kolik vzroste? Výbor schválil vládní návrh

Základní rodičovský příspěvek patrně vzroste od příštího roku o 80.000 korun na 300.000 korun. Sněmovna by měla podle dnešního stanoviska sociálního výboru schválit vládní novelu beze změn. Vyšší rodičovskou by měli dostávat podle předlohy rodiče novorozenců a dětí do čtyř let, kteří budou příspěvek ještě pobírat. Žádný z podaných pozměňovacích návrhů výbor ke schválení nedoporučil.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Jana Maláčová, ministryně práce
doporučujeme

V případě vícerčat se příspěvek zvýší podle novely ze současných 330.000 na 450.000 korun. Vyšší rodičovská u vícerčat, konkrétně 1,5násobek základní, byla schválena v minulém volebním období.

Předlohu v závěrečném hlasování podpořilo 17 z 18 přítomných členů výboru. Pouze poslankyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová se hlasování zdržela.

Od ledna si podle novely na příspěvku polepší rodiny s novorozenci a rodiny s dítětem do čtyř let, které ještě rodičovskou nevyčerpaly. Přesná částka bude podle dřívějších informací záviset na předchozím příjmu a na potomkově věku, tedy na počtu měsíců, které zbývají do čtvrtých narozenin dítěte. Navýšení rodičovské prohloubí příští rok rozpočtové výdaje odhadem o 8,6 miliardy korun.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila navrhovaný model za jediný možný kompromis, když ČSSD původně chtěla zvýšení příspěvku pro všechny rodiče dětí do čtyř let věku, tedy i pro ty, kteří jej již vyčerpali.

K tomu směřovalo hned několik pozměňovacích návrhů Jana Bauera (ODS), Lucie Šafránkové (SPD), Pavly Golasowské (KDU-ČSL) a v určitém ohledu i Pirátky Olgy Richterové, které ale nezískaly podporu poslanců vládních ANO a ČSSD a také KSČM, jež ve Sněmovně kabinet toleruje. Komunisté podle Hany Aulické Jírovcové chápou příspěvek jako náhradu za ušlou mzdu v době, kdy se rodič stará doma o dítě.

Výbor nepodpořil například ani návrh skupiny opozičních poslanců na pravidelnou valorizaci příspěvku stejně, jako je tomu u důchodů. Poslanec ANO Aleš Juchelka neuspěl s požadavkem, aby stát jednorázově vyplácel rodičům zbylou část příspěvku na starší dítě, pokud se jim v době pobírání podpory narodí další dítě. Pekarová Adamová neprosadila návrh, aby příspěvek mohli pobírat i prarodiče.

Širší změny zákona odmítlo ministerstvo práce a sociálních věcí i z důvodu nových evropských předpisů, kvůli kterým se bude muset český systém podpor v blízké budoucnosti podstatněji upravit.

Vládní novela obsahuje i další změny. Počet hodin, na který mohou rodiče dávat své děti do dvou let do školky či jinam na hlídání - a nepřijít přitom o rodičovskou - by se měl od ledna zdvojnásobit. Zatímco nyní je to 46 hodin měsíčně, nově by to mělo být až 92 hodin v měsíci. Rodičovský příspěvek se také bude započítávat do příjmů pro nárok na všechny dávky státní sociální podpory, které na výší příjmů závisí.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna čelil vyloučení z ČSSD. Cesta do pekel, jde o mnohem víc, reagují…

21.09.2019 19:42 Aktualizováno Jaroslav Foldyna včera nebyl vyloučen z ČSSD, vedení strany k tomu nenašlo dostatek hlasů.…

Abolice? Ovčáček vysvětlil, co má prezident Zeman v plánu

21.09.2019 18:51 Aktualizováno Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se rozhodl vysvětlit, proč prezident Miloš Zeman v televizním vysílání…

Zemana vyřeší příroda, doufá europoslanec. Ovčáček vypálil do protiútoku

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na sebe strhl pozornost slovy o případném udělení abolice premiéru Andreji…

Ostrá dohra Jílkové: Foldyna jen kroutí hlavou. Tohle by prý měli pouštět…

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Diskuzní pořad české televize Máte slovo dlouhodobě vyvolává velmi ostré reakce. někteří volají po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama