Rodina, svoboda a řád. Kandidáti na post nového předsedy KDU-ČSL plamenně řečnili

KDU-ČSL musí podle šéfa lidoveckých poslanců Jana Bartoška umět lépe prodat hodnoty, které zastává. Řekl to v kandidátském projevu na předsedu strany na dnešním mimořádném sjezdu v Praze. Další kandidát, bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka vyzval lidovce k odvaze. Neměli by si podle něj nechat vnutit, že jsou malou stranou, která nemá budoucnost. Jan Horníček z královéhradecké stranické organizace míní, že KDU-ČSL by měla klást větší důraz na ekologická témata.

Jan Horníček (KDU-ČSL)

"Co jsou naše hodnoty? Rodina, svoboda a řád. A co je jejich výsledkem? Prosperita, bezpečnost a sociálně-tržní hospodářství inspirované křesťanstvím. Rodina byla, je a bude pro nás vždycky to nejcennější. Děti totiž potřebují tátu a mámu. A pro ně my budeme rozvíjet vzdělání, bezpečnost, sociální a zdravotní péči a ochranu přírody," uvedl Bartošek.

"Musíme investovat do rodičů a dětí, a to už od mateřských škol. Představte si to tak, že kvalitním vzděláním budeme sázet les, který nesežere ani levicový kůrovec a přinese užitek budoucím generacím," řekl také.

Bartošek odmítl spolupráci se stranami, které by chtěly destruovat svobodu a demokracii. Do kabinetu by KDU-ČSL podle něho neměla vstoupit v případě, pokud by byl některý její člen trestně stíhán nebo neměl čisté lustrační osvědčení.

Jurečka chce z KDU-ČSL odstranit poraženectví. Uvedl, že lidovci mají jako jediní propracovaný koncept sociálně-tržního hospodářství. "Víme, kam patříme. Jsme srdcem Evropy, součástí Evropské unie a NATO, které zaručují naši bezpečnost a prosperitu. Chci, abychom byli důstojnými, aktivními a spolehlivými členy těchto organizací," poznamenal dřívější první místopředseda KDU-ČSL.

Stranu podle Jurečky tíží, že se ztrácí v davu opozice. "Lidé mnohdy neví, co říkáme my a co opoziční strany. I naše dobré návrhy v oblasti sociální či v oblasti ochrany vody a půdy se potom ztrácejí v tomto opozičním rybníku," uvedl.

Lidovci podle něj také ztratili sebedůvěru. Zaměřit by se měli rovněž na problematiku dostupnosti bydlení, plastů nebo dopravy, míní. Jurečka zopakoval svůj postoj ke spolupráci s dalšími subjekty před parlamentními volbami v roce 2021, které podle něj brání legislativní a technické překážky.

Podle Horníčka by se měla KDU-ČSL zaměřit na ekologická témata s ohledem na klimatickou změnu. "Strana živoří kolem pěti procent. Mohla by mít dvouciferný výsledek a já vím, jak na to," řekl Horníček. Lidovci by podle něho měli smíchat stranické barvy, tedy modrou a žlutou. "KDU-ČSL musí zelenat, jinak se z těch pěti procent nevyhrabeme," zdůraznil.

Lidovecká strana je podle Horníčka nyní nevýrazná, ničím se neliší od ostatních. "Proč by si také volič měl vybrat zrovna nás, černoprdelníky?," tázal se. Podle Horníčka je lhostejné, že KDU-ČSL už dávno není konfesní strana a že bývalí katolíci podle něho volí SPD Tomia Okamury nebo Trikolóru Václava Klause mladšího.

Prezident Zeman bude v pondělí jednat v Lánech s vládou

24.06.2021 12:43 Prezident Miloš Zeman bude v pondělí jednat na zámku v Lánech s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a…

Vztahy ČR a Ruska jsou na bodě mrazu. Musíme ale komunikovat, řekl Babiš

24.06.2021 12:08 České vztahy s Ruskem jsou v současnosti na bodě mrazu, nebylo by ale správné úplně přestat…

Piráti a Starostové zveřejnili protikorupční balíček. Obsahuje změnu…

24.06.2021 11:36 Do sta dnů po volbách slibuje koalice Pirátů a Starostů předložit změnu trestního řádu tak, aby…

Budou ještě ministři chodit do Sněmovny? Klouzavý mandát jim umožní více…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Poslanecká sněmovna schválila v pátek nejtěsnější možnou většinou 120 hlasů ze 157 přítomných…

Vládní zmocněnkyně Válková vyzvala k prioritnímu prošetření incidentu v…

23.06.2021 19:47 Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková vyzvala k prioritnímu a objektivnímu prošetření…

Sněmovna dala šanci dodatečnému zvýšení důchodů o 300 korun od ledna

23.06.2021 16:40 Sněmovna dala šanci vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení důchodů od ledna o 300 korun nad zákonnou…

Kulhánek hovořil se zástupci parlamentních stran o vztazích s Ruskem

23.06.2021 16:33 Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) po dnešním prvním jednání se zástupci všech parlamentních…

Hamáček opět podpořil policisty v případu zásahu v Teplicích

23.06.2021 16:20 Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně zákroku v Teplicích zopakoval podporu…

Babiš v létě asi pracovně navštíví Vietnam a Koreu

23.06.2021 14:15 Premiér Andrej Babiš (ANO) v létě pravděpodobně vyrazí na návštěvu Vietnamu a Jižní Koreje. Cesta…

Babiš odmítl kritiku příprav předsednictví unii, jde prý o politiku

23.06.2021 12:19 Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl kritiku ekonomů a dalších osobností týkající se příprav českého…

Související:

Právě se děje