Rodná čísla na občankách? Vláda přiznala pravdu o úřadech

Rodná čísla se nebudou zapisovat do občanských průkazů asi až od roku 2022. Podle platného zákona se rodná čísla neměla objevovat v dokladech vydávaných už od příštího roku. Vláda navrhla tříletý odklad s tím, že na to úřady nejsou připraveny, Sněmovna tuto lhůtu o rok zkrátila. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím souhlasil. Změnu nyní dostane k posouzení Senát.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Ministerstvo vnitra
doporučujeme

Vláda zdůvodnila odklad tím, že úřady ještě nejsou připravené na nahrazení rodného čísla v dokladech jiným číslem, z něhož by nebylo možné určit věk a pohlaví. Kritici ale poukazovali na to, že zrušení rodného čísla v občanských průkazech k počátku roku 2020 bylo schváleno už před deseti lety a ministerstva měla dost času se na to připravit.

Ukončení zápisu rodných čísel by podle materiálu způsobilo potíže úřadům i ministerstvu vnitra. Ministerstvo si vyžádalo delší čas na to, aby připravilo způsob, jakým nahradit tento údaj v osobních dokladech jinými identifikátory.

S odkladem už dříve nesouhlasil Úřad pro ochranu osobních údajů. Podotkl, že některá ministerstva neskrývaně uváděla, že přípravu ani nezahájila. Zároveň podle úřadu jako dostatečný identifikátor už slouží číslo dokladu totožnosti.

Poslanci na návrh Heleny Válkové (ANO) v rámci předlohy upravil zákon týkající se ÚOOÚ tak, aby měl jeho novou agendu týkající se přezkumu v oblasti svobodného přístupu k informací na starosti jeden z místopředsedů tohoto úřadu.

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Před 30 lety byla obnovena samostatná strana ČSSD

18.11.2019 08:45 Hlavním hybatelem událostí okolo pádu komunistického režimu v Československu koncem roku 1989 bylo…

Expremiér Nečas slaví 55. narozeniny. Co jste o něm nevěděli?

18.11.2019 08:19 Bývalý premiér a předseda Občanské demokratické strany (ODS) Petr Nečas, který se narodil 19.…

Babiš by měl přemýšlet, proč vyvolává odpor, soudí Fiala. Kalousek si…

18.11.2019 00:02 Aktualizováno Situace, kdy premiér nemůže položit bez kontroverzí květiny ve státní svátek na Národní třídě, není…

Padne Babiš při volbách 2021? Opozice reaguje na výzvu Milionu chvilek

18.11.2019 00:02 Aktualizováno Lídři opozičních politických stran souhlasí s výzvami spolku Milion chvilek, které zazněly na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama