Rodná čísla. Opravdu skončí? Hamáček chce ještě debatovat

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chce ještě dál debatovat o tom, zda nezachovat identifikaci lidí rodným číslem. Novinářům to řekl dnes v souvislosti s materiálem o rušení používání rodného čísla, který odpoledne schválila vláda. Hamáček řekl, že lidé jsou na rodná čísla zvyklí. Změna vychází z deset let starého rozhodnutí Poslanecké sněmovny, podle měsíc starého zákona by se rodná čísla neměla zapisovat do občanských průkazů od roku 2022.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Ministerstvo vnitra
doporučujeme

Kromě toho, že by se rodné číslo nemělo používat jako klíčový identifikátor v komunikaci občana se státem, nemělo by se také zapisovat do občanských průkazů. Podle materiálu vnitra se rodná čísla budou lidem nadále přidělovat, pro účely určení totožnosti by se ale měla využívat maximálně dalších deset let.

Hamáček řekl, že opatření zdědil. "Byl přijat argument, že rodné číslo prozrazuje příliš informací o jeho nositeli," uvedl. Debatu o tom, zda je nutné od rodných čísel ustoupit, ale nepovažuje za ukončenou. "Lidé jsou na rodná čísla zvyklí a nechceme je znejišťovat tím, že budeme měnit identifikátory, pokud to nebude bezprostředně nutné," uvedl. Podle něj by se mělo diskutovat o tom, zda celé původní rozhodnutí nezrušit a rodná čísla nezachovat.

Podle materiálu už nyní existují identifikátory sloužící u jednotlivých agend, ze kterých nelze odvodit žádné údaje. Jsou ale neveřejné a slouží pouze k jednoznačnému určení osoby pro účely agendy, pro kterou byl identifikátor přidělen. "Já bych chtěl slyšet, jakým číslem bude rodné číslo nahrazeno, jak bude generováno. Já bych to za sebe nikam netlačil a nepospíchal," uvedl Hamáček.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) před jednáním kabinetu řekl, že nahrazení rodných čísel je správnou a logickou cestou. "Za náš resort doporučující stanovisko. Myslím, že je to cesta v 21. století ve smyslu i určité skrytější identity logická," uvedl Havlíček.

Kabinet poté materiál schválil se změnou. "Zadali jsme pouze úkol ministrům zmapovat všechny právní předpisy, které rodná čísla používají," sdělil ČTK Hamáček. Kabinet naopak proti původnímu plánu neuložil členům vládu zpracovat analýzu zavedení nových identifikátorů a Hamáčkovi v návaznosti na to vypracovat do konce roku souhrnný materiál i s finančními dopady změn, s čímž materiál původně počítal.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko bude truchlit za Kuberu (†72). Vláda vyhlásila státní smutek

27.01.2020 10:03 K uctění památky zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) bude příští pondělí 3. února v…

Důchodci nemají zubaře, 800 tisíc lidí v exekuci. Neztratil jsem kontakt s…

27.01.2020 09:44 Aktualizováno ROZHOVOR - KDU-ČSL si o víkendu zvolila nového předsedu, kterým se stal bývalý ministr zemědělství…

Bezpečnostní rada státu řešila koronavirus. Babiš chce přísnější opatření…

27.01.2020 09:42 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce zlepšit na mezinárodním letišti v pražské Ruzyni opatření spojená…

Kvůli koronaviru zasedne Bezpečnostní rada státu, ČR spustila kontroly na…

26.01.2020 15:12 V souvislosti se šířením koronaviru se v pondělí ráno sejde Bezpečnostní rada státu. ČTK to dnes v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama