Roušky na úřadech všude kromě vlastní kanceláře, doporučuje vláda

Úředníci by měli na pracovišti s výjimkou vlastních uzavřených kanceláří pobývat výhradně s rouškami či respirátory. Vyplývá to z doporučení pro úřady, které na návrh náměstka pro státní službu Petra Hůrky tento týden schválila vláda.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Úředníci by měli kvůli hrozbě nemoci covid-19 preferovat elektronický nebo telefonický kontakt a elektronické formuláře před papírovými, na místa určená pro styk s veřejností se doporučuje nainstalovat přepážku.

Doporučení schválil kabinet v pondělí. Premiér Andrej Babiš (ANO) po zasedání vlády řekl, že platí pro všechny úřady spadající pod státní službu. Současně se ale doporučuje, aby se jimi řídily i krajské a obecní úřady. Úřady by se podle doporučení měly především řídit mimořádnými opatřeními ministerstva zdravotnictví či vnitra a obrany.

Kroky proti infekci mají podle dokumentu, který má ČTK k dispozici, především zajistit, aby karanténa části zaměstnanců neohrozila činnost celého úřadu. Výjimka z nošení roušek pro úředníky platí jen v uzavřených kancelářích a pouze ve chvíli, kdy se v nich nenachází žádné další osoby, které v nich nemají své pracovní místo. Úřady by měly vybavit zaměstnance ochrannými pomůckami, dezinfekcí či ochrannými rukavicemi, provádět pravidelnou dezinfekci klik, tlačítek výtahů a dalších exponovaných míst.

Preferovat by měly úřady elektronickou komunikaci včetně příjmu dokumentů v elektronické podobě místo listinné. Úřední hodiny by ale rušit neměly. Pro styk s veřejností se doporučuje zřídit objednávkový systém a zajistit přepážku mezi zaměstnancem a klientem. Styk lidí z různých úřadů by měl být co nejkratší a v co nejmenších skupinkách.

Jednou ze zmiňovaných alternativ pro udržení chodu úřadu je střídání oddělených skupin zaměstnanců na pracovišti, což některé úřady praktikovaly na jaře. Využít při tom mohou pružnou pracovní dobu či práci z domova nebo jiného vzdáleného místa. Mezi doporučení patří i rozdělené zaměstnanců na oddělené skupiny v případě závodního stravování.

Úřady by měly zajistit i zvýšenou ochranu zaměstnanců, kteří čestně prohlásí, že spadají do rizikové skupiny obyvatel. Bránit mají také shlukování osob a případně i upravit usazení zaměstnanců v kancelářích tak, aby se minimalizoval jejich osobní kontakt. Zvážit mají úřady i změny v rozmístění nábytku ve svých dalších prostorách.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jiří Pospíšil se nakazil koronavirem

26.09.2020 12:03 Europoslanec a šéf pražských zastupitelů koaličních Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09)…

Brněnská primátorka Vaňková má covid-19

25.09.2020 19:36 Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) má covid-19, pozitivně testovaný na nový koronavirus je…

Babiš vyzval k reformě OSN a dalších světových organizací

25.09.2020 17:35 Český premiér Andrej Babiš v dnešním projevu před Valným shromážděním OSN vyzval k reformě…

Petříček: Češi budou moci s CK do Tuniska nadále bez testů na covid

25.09.2020 16:58 Čeští turisté, kteří se s cestovními kanceláři vydají do Tuniska, nadále budou moci do africké země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama