Roušky na úřadech všude kromě vlastní kanceláře, doporučuje vláda

Úředníci by měli na pracovišti s výjimkou vlastních uzavřených kanceláří pobývat výhradně s rouškami či respirátory. Vyplývá to z doporučení pro úřady, které na návrh náměstka pro státní službu Petra Hůrky tento týden schválila vláda.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Úředníci by měli kvůli hrozbě nemoci covid-19 preferovat elektronický nebo telefonický kontakt a elektronické formuláře před papírovými, na místa určená pro styk s veřejností se doporučuje nainstalovat přepážku.

Doporučení schválil kabinet v pondělí. Premiér Andrej Babiš (ANO) po zasedání vlády řekl, že platí pro všechny úřady spadající pod státní službu. Současně se ale doporučuje, aby se jimi řídily i krajské a obecní úřady. Úřady by se podle doporučení měly především řídit mimořádnými opatřeními ministerstva zdravotnictví či vnitra a obrany.

Kroky proti infekci mají podle dokumentu, který má ČTK k dispozici, především zajistit, aby karanténa části zaměstnanců neohrozila činnost celého úřadu. Výjimka z nošení roušek pro úředníky platí jen v uzavřených kancelářích a pouze ve chvíli, kdy se v nich nenachází žádné další osoby, které v nich nemají své pracovní místo. Úřady by měly vybavit zaměstnance ochrannými pomůckami, dezinfekcí či ochrannými rukavicemi, provádět pravidelnou dezinfekci klik, tlačítek výtahů a dalších exponovaných míst.

Preferovat by měly úřady elektronickou komunikaci včetně příjmu dokumentů v elektronické podobě místo listinné. Úřední hodiny by ale rušit neměly. Pro styk s veřejností se doporučuje zřídit objednávkový systém a zajistit přepážku mezi zaměstnancem a klientem. Styk lidí z různých úřadů by měl být co nejkratší a v co nejmenších skupinkách.

Jednou ze zmiňovaných alternativ pro udržení chodu úřadu je střídání oddělených skupin zaměstnanců na pracovišti, což některé úřady praktikovaly na jaře. Využít při tom mohou pružnou pracovní dobu či práci z domova nebo jiného vzdáleného místa. Mezi doporučení patří i rozdělené zaměstnanců na oddělené skupiny v případě závodního stravování.

Úřady by měly zajistit i zvýšenou ochranu zaměstnanců, kteří čestně prohlásí, že spadají do rizikové skupiny obyvatel. Bránit mají také shlukování osob a případně i upravit usazení zaměstnanců v kancelářích tak, aby se minimalizoval jejich osobní kontakt. Zvážit mají úřady i změny v rozmístění nábytku ve svých dalších prostorách.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda otevře papírnictví či dětské oděvy, žádá o delší nouzový stav

18.01.2021 22:04 Aktualizováno Papírnictví a prodejny dětského oblečení a obuvi budou moci od úterý znovu otevřít, schválila to…

KOMENTÁŘ: Dzurilla je zralý na výpověď, Babiš mu navrhuje metál. Je to k…

18.01.2021 22:02 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Pozbyl naprosté sebereflexe a ztratil i poslední zbytky své autority. Premiér Andrej…

Vláda schválila návrh na příspěvek pro podnikatele v úpadku

18.01.2021 17:25 Podnikatelé v úpadku budou moci čerpat příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 500 korun denně, a to…

Schodek rozpočtu letos podle Zamrazilové stoupne nad 400 miliard

17.01.2021 14:23 Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama