Rozhoduje se o nástupci Kubery. Na Teplicku začaly doplňovací volby do Senátu

Na Teplicku dnes v 14:00 začaly doplňovací volby do Senátu, v nichž se rozhodne o nástupci Jaroslava Kubery (ODS), který v lednu nečekaně zemřel. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Voliči vyberou nového senátora z devíti kandidátů. Čas na to mají do sobotních 14:00, kdy se volební místnosti uzavřou.

Volby, ilustrační foto
doporučujeme

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti. Všude bude k dispozici také dezinfekce a volební komisaři budou mít mezi sebou rozestupy.

Ve volebních místnostech budou lidé upozorněni rovněž na to, že z registrovaných adeptů dodatečně odstoupil Tomáš Tožička (Česká pirátská strana), důvodem byla kontroverzní vyjádření na sociálních sítích. Z původně oznámených deseti kandidátů, jejichž hlasovací lístky dostali i do poštovních schránek, tak budou občané vybírat z devíti. Výsledky hlasování bude Český statistický úřad průběžně zveřejňovat po skončení voleb na webu.

Volební účast při posledních senátních volbách na Teplicku v roce 2018 činila v prvním kole 35,64 procenta a ve druhém kole 15,73 procenta. Kubera tehdy zvítězil nad ředitelem teplického gymnázia Zdeňkem Bergmanem, který kandiduje za hnutí Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených znovu. Mandát chce získat i teplický primátor Hynek Hanza (ODS) nebo ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Lidé měli nového senátora volit na přelomu března a dubna. Vláda ale hlasování odložila kvůli krizovým opatřením v souvislosti s epidemií koronaviru. Nejvyšší správní soud následně uvedl, že kabinet jednal mimo své pravomoci. Proti postupu kabinetu se ohradil i Senát a vyzval vládu, "aby ani v současné mimořádné situaci nerezignovala na výkon státní moci výhradně v mezích jí vymezených pravomocí a působnosti". Vláda poté schválila nový zákon, kterým konání voleb určila nejpozději na červen.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovní debata o plánu EU se zvrtla ve spor o účast poslanců

09.07.2020 21:23 Aktualizováno Dnešní sněmovní debata o plánu Evropské unie na oživení evropské ekonomiky po koronavirové krizi…

Na nejvyšší ocenění Sněmovna navrhla Morávka, Balabána a Mašína

09.07.2020 19:13 Aktualizováno Na udělení nejvyššího státního vyznamenání Řádu bílého lva Sněmovna navrhla prezidentu Miloši…

KSČM žádá po hnutí ANO podporu prodloužení dovolené o týden

09.07.2020 18:35 Aktualizováno Komunisté žádají po hnutí ANO podporu pro svůj návrh na prodloužení zákonné dovolené pro…

EU pošle členským státům peníze. Investujme do budoucnosti, vyzývá…

09.07.2020 17:53 Evropská unie je připravena vyčlenit ze svého rozpočtu 750 miliard eur na záchranu ekonomik…

Související:

Právě se děje

Další zprávy