ROZHOVOR: S USA chceme spolupracovat bez ohledu volby, říká pro EZ Petříček

ROZHOVOR – Šéf diplomacie Tomáš Petříček detailně neřeší, jestli by pro Českou republiku bylo lepší, aby v amerických prezidentských volbách vyhrál Donald Trump či jeho protikandidát Joe Biden. „Česká diplomacie oceňuje především intenzitu spolupráce se Spojenými státy, která se v posledních letech zvýšila, a věřím, že bude pokračovat bez ohledu na fakt, kdo zvítězí,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Z jeho hlasu byla znát nevyspalost i únava. Šéf české diplomacie Tomáš Petříček strávil předchozí noc sledováním průběžného sčítání hlasů ohledně amerických prezidentských voleb. „Vše jsem sledoval až do časných ranních hodin.“

Místopředsedu ČSSD nepřekvapilo, že hlava státu Donald Trump si v dosavadních výsledcích voleb vede lépe, než se predikovalo. „Průběžný Trumpův výsledek není úplným překvapením, i když většina průzkumů veřejného mínění favorizovala Joea Bidena. Vše je zatím pro obě strany plně otevřené a budeme čekat na výsledky korespondenčního hlasování.“

Podle Petříčka se o budoucím nájemci Bílého domu na další čtyři roky rozhodne ve státech, které patří do takzvaného Rezavého pásu, kam spadá Pensylvánie, Michigan, Wisconsin i Ohio, kde už Trump zvítězil. „ Právě takzvaný Rezavý pás bude pro výsledek naprosto klíčový. Na konečný výsledek ale budeme ještě čekat několik dní,“ domnívá se.

Bývalý náměstek ministryně práce a sociálních věcí nepředpokládá, že by jak po zvolení Trumpa či Bidena došlo k zásadní změně kurzu v americké zahraniční politice. „Oba kandidáti se totiž na klíčových otázkách poměrně shodují, a to, ať se jedná o vztahy s Čínou anebo problému Blízkého východu. A tak se domnívám,  že je možné v těchto oblastech naopak predikovat kontinuitu bez ohledu na skutečnost, kdo zvítězí,“ řekl pro EuroZprávy.cz.

O ŠÉFU BÍLÉHO DOMU ROZHODNE REZAVÝ PÁS

Pane ministře, předpokládám, že jste si nenechal ujít volební prezidentskou noc…

Průběžné sčítání hlasů jsem samozřejmě sledoval, a to až do časných ranních hodin.

Nepřekvapilo vás, že si Trump vede lépe než se předpokládalo? Šéf Bílého domu si například připsal cenná vítězství ve státech Florida, Iowa a Ohio.

Dosavadní Trumpův výsledek není úplným překvapením, i když většina průzkumů veřejného mínění favorizovala Joea Bidena. Nicméně řada odborníků upozorňovala, že konečné rozhodnutí bude nesmírně těsné, což se nakonec plně potvrzuje. Vše je zatím pro obě strany plně otevřené a budeme čekat na výsledky korespondenčního hlasování.

Jaký stát bude podle vás pro volbu klíčový?

Určitě se bude jednat o státy takzvaného Rezavého pásu, kam spadá Pensylvánie, Michigan i Wisconsin. (Ještě do Rezavého pásu patří Ohio, kde už Trump vyhrál – pozn. red.). Právě zde se očekává, že v těchto státech se rozhodne o tom, kdo bude příštím americkým prezidentem.

Kdy můžeme očekávat konečné výsledky?

Protože se ještě budou započítávat korespondenční hlasy, kterých je kvůli koronavirové pandemii více než v minulosti, tak lze předpokládat, že si ještě několik dní budeme muset počkat. Někteří experti tvrdí, že konečné výsledky nebudeme znát dříve než za tři dny.

Jako šéfa diplomacie se vás musím zeptat, s jakou administrativou by se České republice spolupracovalo lépe?

Česká diplomacie oceňuje především intenzitu spolupráce se Spojenými státy, která se v posledních letech zvýšila. Už Trumpova administrativa věnovala regionu střední Evropy větší pozornost, než tomu bylo v minulosti. Máme celou řadu témat, na kterých chceme spolupracovat, a to bez ohledu na skutečnost, kdo bude americkým prezidentem. Věřím, že v řešení otázek, které nás s USA spojují, budeme pokračovat.

Existuje něco konkrétního, co vytýkáte jak Trumpovi, tak i Bidenovi?

Kladete diplomatovi obtížné dotazy. Řekl bych ale, že Trumpův přístup k zahraniční politice je pro Evropu dlouhodobě citlivý. A tady lze očekávat, že zmíněný styl i témata by v případě  Trumpova znovuzvolení pokračoval. Co se týče Bidena, tak Evropa očekává, že v otázkách jako je klima, možná euroatlanské vztahy, by mohlo dojít k přiblížení pozic mezi Evropou a USA. Ovšem nelze očekávat, že by i zde došlo k zásadní změně kurzu americké zahraniční politiky. Oba kandidáti se totiž na klíčových otázkách poměrně shodují, a to, ať se jedná o vztahy s Čínou anebo problému Blízkého východu. A tak se v těchto oblastech domnívám, že je možné naopak predikovat kontinuitu bez ohledu na skutečnost, kdo zvítězí.

Jak hodnotíte letošní předvolební prezidentskou kampaň?

Americké prezidentské volby jsou vždy spojeny s emocemi, ale letošní kampaň bych neváhal označit za více vyostřenou. V mnoha ohledech byla i vypjatější. Samozřejmě důležité bude, aby došlo k uznání výsledků voleb a nenastaly ústavní komplikace. A pokud by vyhrál Joe Biden, tak aby nastalo poklidné předání prezidentského úřadu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Havlíček: Vláda schválila dva nové kompenzační programy

08.03.2021 21:50 Aktualizováno Vláda dnes chválila dva nové kompenzační programy. První se bude týkat příspěvku 500 korun na…

Babiš odletí ve středu na návštěvu Izraele, Petříček příští týden navštíví…

08.03.2021 20:41 Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu odpoledne poletí na dvoudenní návštěvu Izraele, kde bude…

Pracovníci sociálních služeb dostanou odměnu 15.000 až 50.000 korun,…

08.03.2021 18:36 Pracovníci v sociálních službách dostanou za svou práci od podzimu v dalších vlnách epidemie…

Istanbulská úmluva se podle Válkové asi do voleb nejspíš ratifikovat nebude

08.03.2021 17:54 Takzvaná Istanbulská úmluva proti domácímu násilí a násilí na ženách se do voleb v Česku nejspíš…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama