ROZHOVOR: Vláda nás podvedla, jsou to sociopati. Osudy občanů jsou jim lhostejné, říká Bábek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) představila plán, podle kterého stát vyplatí některým osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým koronavirem jednorázovou podporu ve výši 25 tisíc korun. O peníze musí podnikatel nejdříve požádat a splnit několik podmínek. Ty jsou ale podle Podnikatelských odborů nastaveny tak, že je dokáže splnit jen málokdo. "Vláda podvedla živnostníky a firmy, protože slíbila, že je podpoří a nesplnila to," zlobí se v rozhovoru pro EuroZprávy.cz šéd odborů Radomil Bábek.

Radomil Bábek, zakladatel Asociace podnikatelů a manažerů a předseda výboru PO UPŽS

Ministerstvo financí a Finanční správa představily program přímé podpory pro OSVČ ekonomicky zasažené šířením koronaviru. Program bude administrován Finanční správou a jeho cílem je, aby žadatelé získali finanční prostředky již v průběhu měsíce dubna. Na částku v nominální výši 25 000 Kč bude mít nárok OSVČ, která o ni požádá a prohlásí splnění několika základních požadavků:

  • Jedná se o osobu samostatně výdělečně činnou podle zákona upravujícího důchodové pojištění (typicky živnostník, samostatný zemědělec, autor nebo umělec, znalec, tlumočník, veterinář, lékař, poskytovatel zdravotní péče, architekt, daňový poradce a podobně).
  • Vykonávaná činnost je činností hlavní,
  • vykonávaná činnost může být i činností vedlejší, ale pouze v případech, kdy OSVČ měla nárok na výplatu invalidního důchodu, nebo jí byl přiznán starobní důchod, nebo měla nárok na rodičovský příspěvek či peněžitou pomoc v mateřství, případně pečovala o potřebnou osobu. Přesný výčet těchto situací je definován v § 9 odst. 6 písm. b) nebo c) zákona o důchodovém pojištění.
  • OSVČ vykázala v období leden-březen 2020 ve srovnání s obdobím leden-březen 2019 pokles daňově uznatelných příjmů alespoň o 10%. (V případě, že podnikatel začal s podnikáním později než v lednu 2019, ke srovnání se použijí první tři měsíce od zahájení jeho podnikání, přičemž nejzazším možným srovnávacím obdobím je prosinec 2019-únor 2020).
  • Subjekt dosáhl v roce 2019 hrubých příjmů alespoň 180 000 Kč. V případě, že nepodnikal celý rok, tak v přepočtu alespoň 15 000 Kč měsíčně.
  • Splnění těchto skutečností doloží žadatel čestným prohlášením.

                                                             zdroj: Ministerstvo financi ČR

Jde o úmyslnou diskriminaci živnostníků, zlobí se Bábek

Jak si vysvětlujete, že vláda změnila svůj původní návrh, podle kterého měli živnostníci dostávat částku 15 tisíc měsíčně? Na první pohled zní nový návrh na vyplacení 25 tisíc jako výhra pro OSVČ. V čem je tedy háček?

Žádali jsme po vládě, aby dala živnostníkům rychlý příspěvek v nouzi ve výši asi 30 000 Kč na pokrytí urgentních plateb, aby jim dala měsíční příspěvek na pokrytí jejich osobní spotřeby, jako dává zaměstnancům, a aby připravila peníze na úhradu části ztrát a nezbytných nákladů. Vláda nejprve slíbila těch 15 000 měsíčně, ale potom se rozhodla, že ušetří, a přislíbila nyní živnostníkům pouze jednorázový příspěvek v nouzi. A pro vyplacení těch 25 000 Kč stanovila tak komplikované a tvrdé podmínky, že na tu částku dosáhne jen opravdu velmi málo OSVČ v nouzovém stavu.

 „Vláda nás podvedla, chce nás nechat zkrachovat". „Jsou to sociopati, kteří jsou zcela imunní k našim těžkostem a problémům." Právě to se píše v jednom z vašich příspěvků, který se objevil na facebooku Podnikatelských odborů. Opravdu považujete rozhodnutí vlády o pomoci živnostníkům za tak špatné?

Vláda podvedla živnostníky a firmy, protože slíbila, že je podpoří a nesplnila to. A jen sociopat, zvláště je-li náplní jeho práce starost o zájmy lidí, dokáže tak lhostejně až nepřátelsky přehlížet potřeby živnostníků a malých a středních firem.

Postoje vlády k živnostníkům a malým a středním podnikatelům dobře ilustrují následující fakty: Zatímco zaměstnanec bude po dobu krize, možná až šest měsíců, dostávat pravidelný příjem, protože jinak by mohl přijít o práci, živnostník přišel o práci, aniž by si to zavinil, a dostane jednorázově 25 000 Kč.

Zatímco zaměstnanec bude platit ze svých měsíčních příjmů svou osobní spotřebu, nájem, potraviny, energie, živnostníkovi nebude obdržená částka stačit ani na osobní spotřebu, tedy bydlení, potraviny, energie atd, a na záchranu živnosti nemá ani korunu a už teď se dostal do dluhů. To nemůžeme označit jinak než jako úmyslnou diskriminaci živnostníků. A u firem je to stejné, ne-li horší.

Mnohým se nelíbí podmínka, podle které musí podnikatel vykázat v období od ledna do března meziroční pokles hrubých tržeb alespoň o deset procent, aby měl na peníze nárok. Poukazují na to, že jejich tržby za první dva měsíce roku 2020 byly dobré a že jsou tak vlastně trestáni za dobrou práci. Souhlasíte?

Podnikatelské odbory prostudovaly a vyhodnotily podmínky, za kterých "mohou" živnostníci obdržet jednorázovou podporu 25 000 Kč a tvrdíme, že úmyslem vlády bylo udělat se hezkou a vyhlásit s parádou podporu živnostníků. Současně vláda potichu stanovila takové podmínky, aby na podporu dosáhlo co nejméně živnostníků. Vládě jsou lhostejné osudy českých občanů, pro vládu je důležitý jen politický marketing.

Ozvali se i ti, kteří začali podnikat až v posledních týdnech či měsících. Obávají se, že na ně se podle všeho finanční pomoc nevztahuje. Je to tak, nebo mají zbytečné obavy?

Mají pravdu. I tito lidé spadli do kategorie těch, kterým vláda nechce dát peníze. Nechce se o ně postarat, i když jsou v nouzi.

V diskusi pod již zmíněným facebookovým příspěvkem mnozí z vašich členů mluví o tom, že právě oni kvůli takto nastaveným podmínkám nic nedostanou. Burcují proto ostatní k protestům či hromadnému přihlašování na Úřad práce. Co byste těmto zklamaným živnostníkům doporučil vy?

Podnikatelské odbory zvažují, jaká opatření a kroky vůči vládě přijmeme. Zatím vyzýváme naše členy i podnikatelskou veřejnost, aby si nenechávali svoje rozhořčení pro sebe a aby posílali dopisy ministrům, poslancům za ANO, ČSSD a KSČM a aby psali i médiím. Pokud napíše ministru Havlíčkovi tisíc lidí, možná si začne uvědomovat, jak zrazuje zájmy malých a středních podnikatelů a živnostníků.

Dokážete odhadnout, kolik OSVČ kvůli takto nastaveným podmínkám nemá na peníze od státu nárok?

Číslo nemáme, ale podle nás v tomto zapracovala vláda "výborně". Podmínky stanovila tak, že na podporu dosáhne jen velmi málo lidí a vláda vydá velmi málo peněz.

Babiš odvolá Mynáře, pokud sám nerezignuje

19.10.2021 10:57 Premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře k…

Policie zahájí vyšetřování lidí z prezidentova okolí

19.10.2021 09:39 Policie zahájí prošetřování možného protiprávního jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných…

Policie navrhuje zastavit Fojtíkovo trestní stíhání ohledně železné opony.…

18.10.2021 22:15 Aktualizováno Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) předložil Obvodnímu státnímu…

Zeman není schopen výkonu funkce, Mynář o tom věděl, řekl Vystrčil s…

18.10.2021 20:33 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman není nyní podle vyjádření Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) ze zdravotních…

Aktivace článku 66 je velmi pravděpodobná, zní ze Spolu. Podle Vondráčka…

18.10.2021 20:20 Aktualizováno Předseda občanských demokratů a lídr koalice Spolu na premiéra Petr Fiala považuje zprávu o…

Mynářův postup je těžko obhajitelný, míní ústavní právník

18.10.2021 19:49 Za těžko obhajitelný považuje ústavní právník Jan Kysela postup kancléře Vratislava Mynáře, který…

DOKUMENT: Plné znění článku 66 Ústavy České republiky, který věnuje hlavně…

18.10.2021 18:27 Článek 66 se věnuje zejména přenesení prezidentských pravomocí na jiné ústavní činitele v situaci,…

Schillerová promine DPH u energií pro listopad a prosinec

18.10.2021 18:06 Aktualizováno Vláda dnes zmocnila ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) k odpuštění daně z přidané…

Stát odpustí domácnostem poplatek za obnovitelné zdroje až 1500 korun

18.10.2021 17:11 Domácnosti nebudou od příštího roku platit poplatek za obnovitelné zdroje do výše průměrné spotřeby…

Mynářovo vystoupení byla šaškárna. Nic neřekl, jen pohrdá občany, míní…

18.10.2021 16:24 Vystoupení hradního kancléře Vratislava Mynáře k situaci ohledně hospitalizovaného prezidenta…

Související:

Právě se děje

reklama