Spor o Koněva neutichá. Česko poslalo Rusku nótu kvůli incidentu v Petrohradu

Česká diplomacie poslala nótu ruskému ministerstvu zahraničí kvůli čtvrtečnímu incidentu před generálním konzulátem v Petrohradu. Kritizuje, že ruská policie neinformovala zastupitelský úřad o řešení situace s demonstranty, kteří před konzulátem demonstrovali proti odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze a zapálili přitom dýmovnici.

Přidejte svůj názor 196 komentářů

Ministerstvo zahraničí
doporučujeme

Podle ruských médií před konzulátem demonstrovali aktivisté z nezaregistrované nacionalistické strany Jiné Rusko, kteří rozvinuli transparent s nápisem "Koněva zpátky na místo, kurvy!" a zapálili dýmovnici. Rozdávali také kolemjdoucím letáky kritizující rozhodnutí vedení Prahy 6, která rozhodla o odstranění Koněvovy sochy z náměstí Interbrigády.

Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová ČTK potvrdila, že několik aktivistů před českým zastupitelským úřadem demonstrovalo. "Zasáhla proti nim policejní ochranka, jednoho z nich zadržela a udělila mu pokutu. Bohužel policie neinformovala o zásahu a jeho vyřešení generálního konzula. V tomto duchu byla na ruské ministerstvo zahraničních věcí zaslána oficiální nóta," uvedla Štíchová.

Před dvěma týdny aktivisté Jiného Ruska demonstrovali i před českou ambasádou v Moskvě. Tehdy skupina osob v maskách vyvěsila na plot velvyslanectví nápis Stop fašismu a hodila do areálu ambasády několik dýmovnic, policie proti nim nezasáhla.

Česko kvůli incidentu tehdy poslalo Rusku diplomatickou nótu a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) o záležitosti jednal s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským. Česká diplomacie tehdy uvedla, že Rusko je povinno ambasádu chránit a že očekává, že ruské orgány už podobné incidenty nepřipustí.

Praha 6 nechala odstranit Koněvovu sochu na počátku dubna. V budoucnu by socha měla být umístěna v připravovaném Muzeu paměti 20. století. Ruská diplomacie proti odstranění sochy protestovala a ruské orgány zahájily trestní stíhání proti představitelům Prahy 6, což ovšem české ministerstvo zahraničí označilo za nepřípustné. Kvůli sporu Rusko také zvažuje přejmenování stanice moskevského metra Pražská na Maršála Koněva.

Loading...
Vstupte do diskuze (196)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opozice neprosadila výzvu k pomoci lidem pracujícím na dohody

04.06.2020 20:54 Opozice neprosadila dnes ve Sněmovně výzvu vládě, aby připravila finanční podporu lidem pracujícím…

Nečas odmítl napsat svůj názor na Šlachtu do knihy, uvedl Klíma

04.06.2020 20:29 Bývalý premiér Petr Nečas (ODS) dostal možnost prezentovat svůj pohled na práci bývalého šéfa…

Babiš: Navýšíme dotace pro obce, hlavně pro ty malé

04.06.2020 20:10 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes řekl, že vláda připravuje nové dotační tituly, aby pomohla po…

Maláčová: Nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,56 procenta

04.06.2020 19:52 Nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,56 procenta. Ve sněmovní debatě o vládní pomoci lidem během…

Související:

Právě se děje

Další zprávy