Růžička by rád nahradil Kuberu v čele Senátu. Byl by nadstranickým předsedou

Místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) by chtěl jako předseda této parlamentní komory nabídnout nadstranickost. Předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil (ODS) by funkci v čele Senátu chtěl přinést přidanou hodnotu. Oba kandidáti to dnes uvedli na společné tiskové konferenci, aby tak vyjádřili vzájemný respekt. Senát jednoho z nich zvolí nástupcem zesnulého Jaroslava Kubery (ODS) na schůzi, která se uskuteční pravděpodobně 19. února, tedy za dva týdny.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Jiří Růžička
doporučujeme

"To, co bych mohl nabídnout, je jistá nadstranickost," uvedl nestraník Růžička. Připomenul, že byl do Senátu zvolen za TOP 09 a STAN s podporou KDU-ČSL. "Je to dobrá symbolická příležitost ukázat, že to, co středopravicové opoziční strany nabízejí, k čemu vyzývají, ale bohužel často jenom vyzývají, by mohlo být realitou," dodal.

Vystrčil uvedl, že rád pracuje pro lidi a Česko a práce v Senátu ho baví. "Mám pocit, že jsem schopen jí přinést nějakou další přidanou hodnotu," uvedl. "Já se na to těším, ale rozhodně po tom neprahnu," dodal Vystrčil. Chtěl by navázat na Kuberu zejména ve zviditelňování Senátu a vyžadovat, aby Sněmovna dodávala Senátu kvalitnější podklady k projednávaným zákonům.

Vystrčil je favoritem volby s ohledem na vyjádřenou podporu zástupců ANO a KDU-ČSL. Se senátory z těchto frakcí má ODS dohromady polovinu hlasů v horní komoře. Předsedu Senátu ovšem budou vybírat senátoři v tajných volbách. "Volba může být o těch lidech, nejen o zájmech politických uskupení. S tímhle do té volby jdu," řekl Vystrčil.

"Senát je institucí, která je státotvorná a je schopna postupovat ve prospěch věci. My navzájem se respektujeme," uvedl Růžička na adresu protikandidáta. Vystrčil to potvrdil. "Role Senátu je v současné době nezastupitelná, jsme schopni napravovat věci, které nejsou v souladu s tím, jak by měl vypadat kodex platný ve svobodné demokratické zemi," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejpopulárnější politici? Na Babiše se dotahuje Schillerová, polepšil si…

20.02.2020 21:53 Aktualizováno Ze členů vlády a šéfů parlamentních stran lidé nejlépe hodnotí premiéra Andreje Babiše (ANO), na…

Šámal už mluvil se Zemanem o svém nástupci v čele Nejvyššího soudu

20.02.2020 17:14 Nový ústavní soudce Pavel Šámal mluvil s prezidentem Milošem Zemanem o svém nástupci ve funkci…

Cestu šéfa Senátu na Tchaj-wan budou v březnu řešit nejvyšší ústavní…

20.02.2020 17:13 Cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan bude jedním z bodů schůzky nejvyšších ústavních činitelů na…

Ministerstvo zahraničí řešilo s čínským velvyslancem dopis kvůli Tchaj-wanu

20.02.2020 17:07 Náměstek ministra zahraničí se ve středu setkal s čínským velvyslancem. Dal mu najevo, že dopis…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama