Rychetský nejdůvěryhodnějším činitelem, Zeman a Babiš v těsném závěsu

Z vrcholných představitelů státu má nejvyšší důvěru veřejnosti předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Věří mu 46 procent lidí. O jeden procentní bod nižší důvěře se těší prezident Miloš Zeman. Třetím nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem je se 42 procenty premiér Andrej Babiš (ANO). Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

JUDr. Pavel Rychetský, právník a předseda Ústavního soudu ČR.
doporučujeme

Do výzkumu bylo zařazeno 30 vrcholných představitelů státu. Na čtvrtém místě se umístila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová, které věří 38 procent lidí. První pětku uzavírají předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčovou (ČSSD) shodně se 35 procenty.

Naopak nejnižší důvěru mají lidé v ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) a předsedu poslanců ČSSD Jana Chvojku. Kremlíkovi věří 11 procent lidí, Chojkovi o jeden procentní bod více.

Oproti květnu 2019 se zvýšila důvěra v případě některých členů vlády, nejvýrazněji v případě ministryň Schillerové a šéfky resortu spravedlnosti Marie Benešové. Důvěra veřejnosti v Schillerovou stoupla o deset procentních bodů a v Benešovou o osm bodů. Vzestup důvěry sociologové zaznamenali také v případě guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka, ombudsmanky Anny Šabatové, předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) či předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.

Pouze u tří ze 30 politiků zařazených do průzkumu převažovala důvěra nad nedůvěrou. V případě předsedy Ústavního soudu Rychetského byl podíl důvěřujících o 14 procentních bodů vyšší než těch, kteří mu nevěří. Důvěra nad nedůvěrou převažovala i u předsedy Senátu Kubery a ministryně financí Schillerové.

"Statisticky vyrovnané podíly důvěry a nedůvěry byly zaregistrovány v případě Jany Maláčové a Miloše Zemana," uvádí CVVM. Důvěru v prezidenta vyjádřilo 45 procent respondentů, opačný názor mělo 48 procent lidí. Ministryni Maláčové věří 35 procent lidí a 37 procent nevěří. U všech ostatních zkoumaných představitelů více či méně významně nedůvěra převažuje nad důvěrou.

Nejvyšší podíl nedůvěry mezi zkoumanými politiky průzkum zaznamenal u předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska, kterému nedůvěřuje 78 procent dotázaných. Na druhém místě s velkým odstupem a s podílem nedůvěry na úrovni těsně nad hladinou jedné poloviny skončili premiér Babiš a ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Průzkum se uskutečnil od 5. do 20. října. Zúčastnilo se ho 1021 lidí ve věku od 15 let.

Výsledky podobného průzkumu dnes zveřejnila také agentura STEM. I podle ní je nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem předseda Ústavního soudu Rychetský, kterému věří 52 procent lidí. Následují prezident Zeman a premiér Babiš se shodnou důvěrou od poloviny Čechů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš bude jednat s Vystrčilem, kvůli daním se sejdou ve středu

23.11.2020 17:15 Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) budou jednat s předsedou…

Prezident Zeman může jmenovat 10 nových soudců, vláda je schválila

23.11.2020 16:47 Prezident Miloš Zeman může jmenovat desítku nových soudců. Vláda dnes schválila seznam kandidátů,…

Předseda dozorčí komise Rady ČT Staněk nevidí k odvolání důvod, podal…

23.11.2020 16:41 Odvolaný předseda dozorčí komise Rady České televize (ČT) Jiří Staněk nevidí ke svému odvolání…

Pokud Babiš prohraje, může odchod komplikovat stejně jako Trump. Daně…

23.11.2020 16:30 ROZHOVOR – Předpovídá, že pokud by koalice ve sněmovních volbách porazily Andreje Babiše, současný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama