Rychetský nejdůvěryhodnějším činitelem, Zeman a Babiš v těsném závěsu

Z vrcholných představitelů státu má nejvyšší důvěru veřejnosti předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Věří mu 46 procent lidí. O jeden procentní bod nižší důvěře se těší prezident Miloš Zeman. Třetím nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem je se 42 procenty premiér Andrej Babiš (ANO). Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Přidejte svůj názor 30 komentářů

JUDr. Pavel Rychetský, právník a předseda Ústavního soudu ČR.
doporučujeme

Do výzkumu bylo zařazeno 30 vrcholných představitelů státu. Na čtvrtém místě se umístila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová, které věří 38 procent lidí. První pětku uzavírají předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčovou (ČSSD) shodně se 35 procenty.

Naopak nejnižší důvěru mají lidé v ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) a předsedu poslanců ČSSD Jana Chvojku. Kremlíkovi věří 11 procent lidí, Chojkovi o jeden procentní bod více.

Oproti květnu 2019 se zvýšila důvěra v případě některých členů vlády, nejvýrazněji v případě ministryň Schillerové a šéfky resortu spravedlnosti Marie Benešové. Důvěra veřejnosti v Schillerovou stoupla o deset procentních bodů a v Benešovou o osm bodů. Vzestup důvěry sociologové zaznamenali také v případě guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka, ombudsmanky Anny Šabatové, předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) či předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.

Pouze u tří ze 30 politiků zařazených do průzkumu převažovala důvěra nad nedůvěrou. V případě předsedy Ústavního soudu Rychetského byl podíl důvěřujících o 14 procentních bodů vyšší než těch, kteří mu nevěří. Důvěra nad nedůvěrou převažovala i u předsedy Senátu Kubery a ministryně financí Schillerové.

"Statisticky vyrovnané podíly důvěry a nedůvěry byly zaregistrovány v případě Jany Maláčové a Miloše Zemana," uvádí CVVM. Důvěru v prezidenta vyjádřilo 45 procent respondentů, opačný názor mělo 48 procent lidí. Ministryni Maláčové věří 35 procent lidí a 37 procent nevěří. U všech ostatních zkoumaných představitelů více či méně významně nedůvěra převažuje nad důvěrou.

Nejvyšší podíl nedůvěry mezi zkoumanými politiky průzkum zaznamenal u předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska, kterému nedůvěřuje 78 procent dotázaných. Na druhém místě s velkým odstupem a s podílem nedůvěry na úrovni těsně nad hladinou jedné poloviny skončili premiér Babiš a ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Průzkum se uskutečnil od 5. do 20. října. Zúčastnilo se ho 1021 lidí ve věku od 15 let.

Výsledky podobného průzkumu dnes zveřejnila také agentura STEM. I podle ní je nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem předseda Ústavního soudu Rychetský, kterému věří 52 procent lidí. Následují prezident Zeman a premiér Babiš se shodnou důvěrou od poloviny Čechů.

Loading...
Vstupte do diskuze (30)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman a Babiš znají termín novoročního oběda v Lánech

13.11.2019 20:57 Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli…

Výroční summit NATO bude bez Babiše. Do Londýna pojede jen Zeman

13.11.2019 20:42 Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman.…

Zeman kondoloval Čaputové kvůli tragické nehodě autobusu

13.11.2019 18:01 Aktualizováno Český prezident Miloš Zeman poslal kondolenční dopis slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové kvůli…

Změna ústavy kvůli NKÚ? Politici se neshodnou

13.11.2019 17:18 Sněmovní a senátní ústavní komise se zatím příliš neposunuly k dohodě o změnách ústavy. Chystané…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama