S komunisty se rozloučíme, problémem ČSSD je Babiš. Ukázalo se, že jde porazit, míní expert

KSČM jako strana v parlamentu příští rok pravděpodobně skončí. Tvrdí to politolog Stanislav Balík s tím, že ani ČSSD nemá na růžích ustláno. Ačkoliv ji předseda hnutí ANO Andrej Babiš potřebuje, paradoxně ji sám připravuje o voliče.

Andrej Babiš
doporučujeme

Balík tvrdí, že od ANO se odklání původní voliči, protože se hnutí posunulo doleva. Tím ale odčerpává hlasy komunistům a sociálním demokratům, a proto může přijít o koaliční partnery.

"Problém ČSSD je v tom, že Andrej Babiš (ANO) prosazuje politiku sociální demokracie za její pomoci, ale těží z toho on. Protože proč by voliči měli oceňovat někoho jiného, když on jim dává to, po čem touží: pocit silného a pečovatelského státu, silné ruky a trošku pohrdání demokracií," řekl Rozhlasu.

Sociální demokracie tak má prý jedinou šanci, vstoupit do předvolební koalice s ANO a přežít do doby, než Babiš přestane dominovat politice. To může paradoxně pomoci i Babišovi, jinak by riskoval, že ČSSD nepřekoná pětiprocentní hranici a přijde o spojence.

Větší tragédií ale byly volby pro KSČM. "Pro ČSSD je výsledek politická katastrofa, ale u KSČM jsou krajské volby faktickým armagedonem. Pokud se nestane nějaký v tuto chvíli ne úplně představitelný zázrak, tak se příští rok s KSČM v parlamentu rozloučíme," tvrdí politolog.

"Babiš je osobnostním ustrojením typem krajského tajemníka KSČ, pro kterého není nic problém zařídit a utápí se v mikromanagementu. Tam sežene peníze na kravín, jinde pomůže elektrifikovat a se všemi se zná. Není to z mé strany žádný normativní, hodnotící soud. Je to výraz normalizačního funkcionáře, náměstka či ředitele podniku," dodal.

Volby podle politologa pozici Andreje Babiše v čele hnutí neohrozily, hnutí ANO ale přichází o image silné strany. Ostatní vidí, že ho lze porazit, a právě koalice a uskupení menších stran se staly symbolem letošních voleb.

"Mohly si vyzkoušet, zda platí, že jedna plus jedna jsou dvě a více, anebo to škarohlídské, že když se dvě strany spojí, tak jejich výsledek může být naopak slabší," uvedl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska není dobrým signálem

29.10.2020 18:04 Aktualizováno Cesta předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka do Španělska není dobrým signálem, řekl…

Politici odsoudili teroristický útok v Nice. Česko stojí za Macronem,…

29.10.2020 17:11 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) odsoudil teroristický útok ve francouzském Nice, při němž dnes zemřeli…

KOMENTÁŘ: Po vyjukaném Vojtěchovi, rozkazovačném plukovníkovi přichází…

29.10.2020 16:20 KOMENTÁŘ – Vzbuzuje naději i důvěru. Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný by do resortu, který se…

Vybrané sociální dávky se budou vyplácet bez dokládání nároku, návrh…

29.10.2020 15:45 Příspěvek na bydlení nebo přídavky na dítě asi budou lidem vypláceny nejméně do konce roku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama