Schillerová nepředpokládá zvyšování deficitu nad 500 miliard, KSČM napíná vládu

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) předpokládá, že zvýšení deficitu letošního rozpočtu na 500 miliard bude už poslední. Sněmovna původně schválila čtyřicetimiliardový deficit, kvůli pandemii koronaviru ho dvakrát zvýšila na nyní schválených 300 miliard korun. Schillerová dnes o podpoře vyššího deficitu jednala s KSČM, komunisté ale o svém postoji rozhodnou možná až 20. června, řekl předseda strany Vojtěch Filip.

Vláda ČR
doporučujeme

"Pevně věřím, že je to poslední novela," řekla Schillerová o návrhu na zvýšení deficitu o dalších 200 miliard. Kolegům ve vládě prý řekla, že s těmito penězi už bude muset kabinet při řešení následků pandemie vystačit. "Je to velká částka, pokud ji dáme do ekonomiky, musí jednoznačně pomoci," uvedla ministryně.

O podpoře pro zvýšení deficitu zatím jednala pouze s KSČM, která ve Sněmovně toleruje menšinový kabinet ANO a ČSSD. Žádná další strana podle Schillerové o schůzku kvůli deficitu nepožádala. Opozice nicméně vystupovala k návrhu kriticky, podle ní ministerstvo financí přichází s požadavkem příliš brzy, kdy ještě nejsou zřejmé celkové hospodářské dopady pandemie, a pouze zvyšuje deficit a nesnaží se hledat úspory.

Filip novinářům řekl, že výkonný výbor KSČM o případné podpoře vyššího deficitu zatím nerozhodl. Podle něj není vyloučeno, že konečné rozhodnutí padne až na zasedání ústředního výboru strany v sobotu 20. června.

Schillerová původně chtěla projednat zvýšení deficitu ve Sněmovně v úterý ve stavu legislativní nouze. Dnes uvedla, že by týdenní odklad nepovažovala za zásadní problém. Zatímco na příští týden je naplánovaná řádná schůze Sněmovny, na poslední červnový ne. V takovém případě by pro schválení změny rozpočtu bylo nutné svolat mimořádnou schůzi.

Schillerová s komunisty jednala i o jejich výhradám k rozsahu příspěvků pro obce. KSČM by plánovanou podporu 1200 korun na obyvatele chtěla poskytnout pouze obcím do 3000 obyvatel. Schillerová o rozdělování podpory pro obce podle velikosti ale dnes mluvit nechtěla, příspěvek označila za gesto smíru, které má zajistit, že stát s obcemi potáhnou při řešení ekonomických dopadů pandemie za jeden provaz.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna podpořila zdražení cigaret i stravenkový paušál

07.07.2020 17:56 Sněmovna dnes v úvodním kole podpořila vládní daňový balík na rok 2021, který počítá mimo jiné s…

Covid-19 na Karvinsku: Starostové považují situaci za vážnou, vinu dle…

07.07.2020 17:10 Aktualizováno Starostové z Karvinska považují situaci týkající se koronavirové nákazy v okrese za velmi vážnou a…

ČSSD i opozice chtějí odstranit výjimku pro svěřenské fondy, nahrává…

07.07.2020 16:06 Aktualizováno Vládní ČSSD se bude podobně jako opoziční strany snažit, aby ve Sněmovně ze zákona o skutečných…

Koalice se dohodla. Vláda se chystá schválit zákon o jeslích, uvedla…

07.07.2020 14:54 Vláda se chystá v pondělí schválit novelu o dětských skupinách. Od července 2024 by je měly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy