Schillerová souhlasí s pomocí lidem pracujícím na dohody

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se dnes předběžně dohodla s Piráty na možné pomoci lidem pracujícím na dohody o provedení práce (DPP) a o pracovní činnosti (DPČ), kteří si platili pojištění.

Alena Schillerová
doporučujeme

Příspěvek by mohl být podle představ Pirátů zhruba 350 korun denně, což by za celé období pandemie znamenalo zhruba 31.000 korun, uvedla dnes ministryně v pořadu Výzva Speciál na serveru seznamzpravy.cz. Podpora by se mohla týkat zhruba 116.000 lidí a rozpočet by to mohlo stát 1,7 až 2,1 miliardy korun. Piráti kritizují vládu za to, že nepomohla lidem pracujícím na dohodu, dlouhodobě.

"Dnes jsme se s Piráty v rámci debaty o podpoře novely státního rozpočtu domluvili, že toto je akceptovatelné a jsme blízko dohodě. Musíme si vyjasnit ale ještě podmínky," uvedla Schillerová. Zatím například není jasné, zda to bude dotační program ministerstva práce a sociálních věcí, nebo by to prováděla finanční správa. "V takovém případě by se ale musela řešit kompenzace obcím," dodala.

V současnosti funguje vyplácení příspěvků u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) a společníků malých společností s ručením omezeným. Příspěvek u nich činí 500 korun denně a mohou jej nárokovat za období od 12. března do 8. června. Příspěvek je podle zákona vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, což snižuje příjmy obcí a krajů ze sdílených daní. Proto také Sněmovna tento týden schválila, že obce dostanou jednorázový příspěvek 1200 korun ze státního rozpočtu jako kompenzaci výpadku daňových příjmů.

Schillerová zároveň uvedla, že v rámci jednání Piráti požadovali i snížení schodku rozpočtu z plánovaných 500 miliard korun. Podle ministryně to ale nebyla zásadní částka a k žádnému pevnému číslu debata nevedla.

V souvislosti s plánovaným navýšením schodku rozpočtu letos na půl bilionu korun ministryně uvedla, že si nechala spočítat všechny pozměňovací návrhy opozice v rámci zákonů schvalovaných kvůli dopadům pandemie. "Kdyby byly schváleny hypoteticky všechny opoziční návrhy u covidových zákonů dohromady, tak ta částka by činila 722,8 miliardy korun, takže ani plánovaný pětisetmiliardový schodek rozpočtu by mi nestačil," uvedla.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna schválila zrušení daně z nabytí, zachovala odpočty úroků

08.07.2020 11:29 Sněmovna schválila zrušení daně z nabytí nemovitostí. Proti původnímu vládnímu návrhu a přes…

TOP 09 vyzvala vládu, ať nabídne azyl obyvatelům Hongkongu

08.07.2020 10:56 Opoziční TOP 09 vyzvala vládu, aby nabídla azyl obyvatelům Hongkongu, kterým hrozí pronásledování…

Platy politiků se mohou snížit, řeší to Maláčová. Návrh už je na stole

08.07.2020 10:48 Snížení platů některých ústavních činitelů, jako jsou členové parlamentu a ministři, je znovu ve…

Šéfžalobce Zeman nepodá žalobu v kauze údajného střetu zájmů Babiše

08.07.2020 10:20 Aktualizováno Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nepodá správní žalobu proti rozhodnutí Středočeského krajského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy