Schillerová trvá na deficitu rozpočtu ve výši 500 miliard korun

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) i po jednání s částí opozičních stran trvá na deficitu státního rozpočtu na letošní rok ve výši 500 miliard korun. Dnešní schůzku se zástupkyní KSČM a předsedkyní sněmovního rozpočtového výboru Miloslavou Vostrou o podpoře rozpočtu považuje za úspěšnou.

Alena Schillerová
doporučujeme

Jednat o podpoře rozpočtu chce až do pondělí, na sobotní schůzi vedení KSČM se ale podle ní zástupci vlády nechystají. Schillerová to dnes řekla ČTK a České televizi.

Ministryně vyjednávala ve středu o podpoře rozpočtového schodku s Piráty, dnes s KDU-ČSL a KSČM. Se zástupci všech tří stran chce i nadále jednat. "Osobně to vidím mnohem lépe než před týdnem," řekla o možné podpoře rozpočtu.

Pro vládu je důležitá zejména podpora komunistů, kteří menšinový kabinet ANO a ČSSD dosud tolerovali. KSČM zatím s podporou úpravy rozpočtu ve Sněmovně váhá. Zástupci strany hovoří o tom, že v sobotu rozhodne širší vedení. České televizi Vostrá řekla, že nevidí zásadnější problém a většina bodů rozpočtu v podstatě plní usnesení vedení KSČM.

Optimistická po dnešním setkání s Vostrou byla i Schillerová, která jej označila za velmi úspěšné. Ministryně řekla, že z jednání odcházela velmi optimistická a s velkou nadějí, že by komunisté změnu rozpočtu podpořit mohli. Vostré vysvětlovala dvě rozpočtové položky v celkové výši 20 miliard korun, které se týkají podpory podnikání a podpory sociálního sektoru. Podle ministryně zahrnují řadu programů, které teprve ministerstva připravují. "Některé není ani možné v tuto chvíli specifikovat, abychom nevyvolali nějaké očekávání a nezpůsobili třeba ekonomické problémy," poznamenala.

Vostrá Schillerové řekla, že KSČM bude chtít v doprovodném usnesení ke změně rozpočtu podpořit například digitalizaci školství, aby byly školy připraveny na případnou druhou vlnu epidemie koronaviru. Vyčleněny by mohly být peníze například na počítače, které by dostaly děti ze sociálně slabších rodin. Komunisté chtějí také podpořit zdravotní sestry v sociálních službách. Na ty se podle Schillerové zapomnělo. Podle ministryně komunisté nepožádali, aby některý ze zástupců vlády přišel obhájit návrh rozpočtové změny na sobotní zasedání ústředního výboru.

O rozpočtu dnes Schillerová a premiér Andrej Babiš (ANO) jednali i s lidovci. Zástupci KDU-ČSL chtěli podle Schillerové vysvětlit jednotlivé parametry navrhované změny. Lidovci podle ní chtějí podpořit rodiny s dětmi. "Pan premiér se vyjádřil, že o tom budeme přemýšlet," řekla ministryně. KDU-ČSL chce dále do rozpočtu na příští léta podle Schillerové dostat podporu výstavby obecních bytů. Lidovecké návrhy ministryně označila za témata k diskusi.

Už ve středu jednala se zástupci Pirátů. Jednání podle ní budou pokračovat až do pondělí. Kromě zmíněných tří stran další opoziční subjekty o schůzky podle Schillerové nepožádaly. Uvítala by, kdyby měl rozpočet širokou podporu.

Schillerová i nadále trvá na zachování navrženého deficitu ve výši 500 miliard korun. "Nedokážeme teď přesně odhadnout, jak velké budou škody, kde budeme muset zainvestovat, jaká další opatření přijmeme," poznamenala. V rozpočtu by proto podle ní měla být vytvořena rezerva, aby nemusela vláda opět žádat o jeho změnu. Zároveň řekla, že ze strany KSČM požadavek na snížení deficitu během jednání nezazněl, Piráti chtěli "nevelkou" úpravu. Lidovci podle ní snížení zmínili v diskusi. Představitelé lidovců po schůzce novinářům řekli, že by vláda měla zvážit snížení deficitu z 500 na 450 miliard.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Petříček chce s Dostálovou jednat o kompenzacích pro turisty kvůli covidu

05.07.2020 16:55 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce jednat s ministryní pro místní rozvoj Klárou…

Vláda bude koronavirem dotlačena k přehodnocení priorit, tvrdí Vostrá

05.07.2020 16:08 Vláda bude dotlačena vzhledem k důsledkům koronavirové krize k přehodnocení priorit. V České…

Petříček by nehlasoval pro usnesení vlády proti rezoluci EP

05.07.2020 15:19 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) by nehlasoval pro usnesení vlády kritizující rezoluci…

Klaus kritizuje vládu i podporu ekonomiky: Pro mě je to konec světa,…

05.07.2020 13:23 Bývalý prezident Václav Klaus kritizuje navržený deficit státního rozpočtu na letošní rok 500…

Související:

Právě se děje

Další zprávy