Schillerová ve sporu se Svazem měst a obcí. Požadavek na dalších 13 miliard odmítá

Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) odmítá požadavek Svazu měst a obcí ČR na dalších 13 miliard korun na pokrytí výpadků daňových příjmů v souvislosti s koronavirem. Zhruba 13,4 miliardy korun, které obce dosud od státu dostaly, podle svazu nestačí. Ministryně nyní ale s dalšími penězi pro samosprávy nepočítá. Uvedla to dnes Česká televize (ČT).

Alena Schillerová
doporučujeme

"Já rozhodně v tuto chvíli nevidím důvod, protože kompenzační bonus, my to máme spočítáno přesně, znamenal propad 5,5 miliardy (korun). Poslali jsme 13,4 miliardy," řekla ČT Schillerová. "Čili já myslím, že obce musí zapojit rezervy, které mají díky bezprecedentnímu výběru daní, které probíhalo v posledních letech," doplnila.

Žádost Svazu měst a obcí by měla jít na vládu v září, řekl ve čtvrtek novinářům předseda svazu a kyjovský starosta František Lukl. Dosud státem poskytnutých 13,4 miliardy korun podle něj pokrylo zhruba polovinu výpadků a stejná částka by byla ještě potřeba. Chtěl by, aby vláda peníze poslala do konce roku. Obce mají připravené projekty a peníze pro ně se státu vracejí na dani z přidané hodnoty nebo odvodech, řekl Lukl.

Jednorázový příspěvek 1250 Kč na obyvatele stát poskytl na základě novely o kompenzačním bonusu, která nabyla účinnosti předminulý týden. Zástupci obcí a krajů dříve kritizovali, že vyplácení bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), který je fakticky vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, připraví místní samosprávy o příjmy z daní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stát řídí stylem brzda-plyn, co předvádí Schillerová ani nemá cenu…

27.09.2020 11:25 ROZHOVOR - Odmítá mást voliče. Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura nechce stranické krajské…

Sněmovna projedná zrychlení přípravy výstavby dálnic

27.09.2020 09:07 Sněmovna rozhodne příští týden o podobě vládní předlohy ke zrychlení přípravy výstavby dálnic a…

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky

26.09.2020 20:08 Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to dnes večer řekl premiér…

Jiří Pospíšil se nakazil koronavirem

26.09.2020 12:03 Europoslanec a šéf pražských zastupitelů koaličních Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama