Schodek 116 miliard? Hamáček kritizuje návrh rozpočtu, prý je příliš optimistický

Státní rozpočet na rok 2021 se schodkem 116 miliard korun je velmi optimistický návrh, nereflektuje závazky, které vláda udělala, a určitě se o něm bude debatovat. Novinářům to dnes během Dnů NATO v Mošnově na Novojičínsku řekl vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček.

Jan Hamáček, ministr vnitra a předseda ČSSD
doporučujeme

Česká televize v sobotu uvedla, že ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v prvním návrhu státního rozpočtu na příští rok plánuje schodek 116 miliard korun. Před schvalováním se však schodek pravděpodobně výrazně prohloubí kvůli dalším opatřením přijímaným v souvislosti s koronavirem, řekla ČT ministryně.

Uvedla, že počítá s tím, že svůj návrh na příští rok bude zpřesňovat podle dalších přijatých opatření. Letošní schodek se kvůli koronavirové pandemii několikrát zvyšoval z původních 40 miliard na aktuálních 500 miliard korun.

"Rozpočet jsem ještě neviděl, až se na něj podívám, tak ho budu moci komentovat. Ale úplně z první to znamená, že to je rozpočet, který nereflektuje celou řadu závazků, které tato vláda udělala. Minimálně zrušení superhrubé mzdy," řekl Hamáček. Rozpočet podle něj musí být podroben debatě. "Pokud by schodek byl 116 miliard, tak to je něco, co by byla příjemná zpráva. Ale já se obávám, že to je velmi optimistický návrh, jakkoliv je první a já rozumím, že paní ministryně musela s něčím přijít," uvedl vicepremiér.

Dnes o rozpočtu na příští rok a souvisejících daňových změnách diskutuje expertní tým prezidenta Miloše Zemana za účasti Schillerové a premiéra Andreje Babiše (ANO). Zeman kritizuje záměr zrušit superhrubou mzdu, který označil za pokus o nabourání díry do státního rozpočtu. "Já s velkým respektem mu naslouchám a vždycky budu hledat s ním nějaký konsensus," uvedla Schillerová.

Shodu na zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu ohlásily koaliční strany koncem srpna. Po Zemanových výhradách Babiš zdůrazňuje, že jeho menšinový kabinet musí hledat podporu i jinde a zrušení superhrubé mzdy je podmíněno koaliční dohodou na celém rozpočtu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu, daňové sazby mají být 15 a 23 procent

26.10.2020 18:22 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho…

Firmy bojují o přežití. Vláda prodloužila program Antivirus B do konce roku

26.10.2020 17:24 Aktualizováno Vláda prodloužila do konce roku vyplácení příspěvků na náhrady mezd z programu Antivirus firmám,…

Babiš navrhl další uvolnění pravidel pro sestavování rozpočtů

26.10.2020 17:15 Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl společně se záměrem zrušit superhrubou mzdu i další rozvolnění…

Piráti vyzvali vládu, aby umožnila Polkám interrupce v Česku

26.10.2020 17:07 Piráti vyzývají vládu, aby umožnila polským ženám podstoupit interrupci v českých zdravotnických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama