Schůzka na Hradě: Ústavní činitelé proberou koronavirus, migraci a vztahy s Čínou

Ústavní činitelé ve středu proberou otázku česko-čínských vztahů, situaci způsobenou novým typem koronaviru a aktuální problémy s migrací. ČTK to řekl ředitel zahraničního oboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák. Politici se k pravidelné schůzce o zahraniční politice sejdou ve středu odpoledne na Pražském hradě. Nový předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) již dříve avizoval, že také otevře otázku senátní cesty na Tchaj-wan.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Přední ústavní představitelé Česka na Hradě ladí své postoje k zahraničním tématům na pravidelných asi čtvrtletních schůzkách. Kromě prezidenta Miloše Zemana se jich účastní premiér a předsedové Senátu a Sněmovny. Po zhruba půlhodině se k nim připojí ministři vnitra, zahraničí a obrany. Tento formát by měl být zachován podle Jindráka i tentokrát.

Jindrák ČTK řekl, že by politici měli probrat několik aktuálních témat. Bude mezi nimi řešení epidemie koronaviru, který se rozšířil z Číny i do Evropy včetně České republiky. Dalším tématem by se měla stát migrace. V posledních dnech se vyostřila situace na řecko-turecké hranici poté, co Turecko přestalo dodržovat dohodu s Evropskou unií o zadržování uprchlíků na svém území. Řecko obviňuje tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že snahu migrantů dostat se do Evropy záměrně podněcuje. Česká republika již oznámila, že Řecku nabídne materiální i finanční pomoc, připravena je poslat na řecko-tureckou hranici i policisty.

Značně sledovaným tématem budou česko-čínské vztahy. Vystrčil bude chtít probrat případnou cestu na Tchaj-wan. Na ostrovní stát, který Čína považuje za své území, se chystal Vystrčilův zesnulý předchůdce Jaromír Kubera (ODS). Čína to ostře kritizovala. Pražský hrad Kuberovi předal dopis čínského velvyslanectví, které před cestou varovalo. Řada politiků formulace z dopisu kritizovala, označili je za vyhrožování. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) minulý týden novinářům řekl, že ústavní činitelé na nadcházející schůzce přijmou k dopisu stanovisko.

V souvislosti s Čínou politici proberou i cestu Zemana na summit Číny se středo- a východoevropskými zeměmi. Prezident původně řekl, že do Pekingu nepoletí, protože Čína nesplnila své sliby o investicích. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ale tento týden potvrdil, že Zeman nakonec do země pojede. Pražský hrad to zatím nekomentoval.

Ústavní činitelé by měli na schůzce probrat i otázku brexitu nebo situaci na Blízkém východě. Mluvit chtějí podle Jindráka i o západním Balkánu a euroatlantických vztazích. Tématem bude i otázka zahraničních vojenských operací, které by měla v příštích týdnech projednávat vláda a následně schvalovat Parlament.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie odložila trestní oznámení, které podala hejtmanka Jermanová

05.06.2020 20:05 Policie odložila trestní oznámení kvůli zprávám o nedostatku ochranných pomůcek u středočeských…

Vyhoštění ruských diplomatů: Ambasáda hromuje, Hřib a Kolář se radují

05.06.2020 19:24 Aktualizováno Ruské velvyslanectví v České republice považuje vyhoštění dvou svých diplomatů za nepřátelský krok,…

Účast u volby Kuberova nástupce na Teplicku se velmi liší podle okrsků

05.06.2020 18:30 Účast u doplňovacích voleb do Senátu na Teplicku se výrazně liší podle okrsků. Zatímco v okrscích v…

"Ruská ambasáda je pro ČR rizikem." Opozice uvítala vyhoštění dvou…

05.06.2020 17:52 Aktualizováno Vyhoštění dvou ruských diplomatů v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním politikům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy