Schvalování širších pravomocí ČNB ve Sněmovně se opět prodlužuje

Závěrečné čtení vládní předlohy, která má rozšířit pravomoci České národní banky při regulaci poskytování hypoték, se opět prodlužuje. Poslanecký klub opoziční TOP 09 si hned v úvodu dnešní debaty vyžádal hodinovou přestávku na poradu svého klubu.

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
doporučujeme

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) poté svolal poradu zástupců poslaneckých klubů, aby rozhodli, jak s nastalou situací naloží. Část opozice novelu kritizuje.

Sněmovna dnes ráno nepřistoupila na návrh ODS, aby předlohu vyřadila z pořadu schůze. Neprošel ani návrh Pirátů zařadit ji jako předposlední bod v bloku zákonů ve třetím čtení. Hlavně poslanci ODS a Pirátů ve středu přednášeli rozsáhlé kritické projevy. Od místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa (KSČM) se jim za to dostalo obvinění z obstrukcí.

Opozičním poslancům se nelíbí hlavně dvě navrhovaná ustanovení. Centrální banka by měla dostat zákonnou pravomoc stanovovat parametry pro poskytnutí úvěrů na bydlení. Dosud může vydávat jen doporučení, která nejsou právně závazná.

Nově se mají také natrvalo rozšířit možnosti jejího obchodování na finančních trzích. Bude moci obchodovat s více subjekty a s více instrumenty. Poslanci už tuto možnost schválili loni ve stavu legislativní nouze, ale omezili ji dočasně jen do konce letošního roku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jednání o toleranci kabinetu podle Filipa skončí vypovězením

13.04.2021 17:50 Aktualizováno Komunisté chtějí dnes ukončit dohodovací řízení o toleranční smlouvě s hnutím ANO. Podle předsedy…

Nelogický amatérismus. Politologové kritizují Hamáčka za výměnu ministra

13.04.2021 17:09 Politologové kritizují předsedu sociální demokracie Jana Hamáčka za okolnosti výměny ministra…

KOMENTÁŘ: Zeman degradoval Babiše na vojína. Národ se ocitl ve stavu…

13.04.2021 17:00 KOMENTÁŘ – Je z něj oficiální sluha prezidenta země. Funkci premiéra státu si Andrej Babiš v…

Poslanci pěti stran navrhují zákaz posílat děti pod čtyři roky do ústavů

13.04.2021 16:11 Poslankyně a poslanci z pěti stran z opozice i koalice navrhují uzákonit zákaz posílat děti, kterým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama